Nikoli z bájnéhoBlaníku, ale z Kolínska pochází základní kámen Národního divadla

Co se nám učitelé všech školních stupňů navyprávěli o základním kameni Národního divadla v Praze. Vesměs hovořili o bájném vrchu Blaník, osvícení přistoupili na jakýsi lom v Louňovicích pod Blaníkem.

Skutečný základní kámen je sice z Louňovic, ale z těch, které najdeme poblíž Vyžlovky u Kostelce nad Černými Lesy. Místo, kde byl vylomen, není těžké objevit. Stačí vystoupit z autobusu na Vyžlovce, přejít hráz Vyžlovského rybníka a vypravit se cestou doprava. Na první odbočce se vydáme lesní cestou do strmého kopce a kráčíme stále přímo.

Překonáme zpevněnou cestu označenou modrou turistickou značkou a ještě pár metrů vzpomínáme na vysokohorské výšlapy. Pozorně sledujeme les kolem sebe a po pár krocích za další lesní cestou objevíme výrazné stopy po těžbě kamene. Vpravo jsou základy staré kovárny, brousívali v ní kameníkům nástroje. Jsme v oblasti lomu Kamenka, kde byl před rokem 1868 vylomen skutečný základní kámen Národního divadla.

Existuje řada důkazů, ten nejpádnější je z roku 1963. Tenkrát složitá magnetometrická měření prokázala jeho původ. Další pouť by mohla vést místy, kde ani v plné sezoně nepotkáme mnoho turistů. Stačí vypravit se jakoukoli cestou od lomu doleva a jít zapomenutými stezkami mezi starými buky. Zabloudit vlastně není možné. Každá z pěšin nás dovede k silničce, na které je nutné odbočit doleva. Spolehlivě se po ní dostaneme k hrázi Jevanského rybníka a zpět do civilizace.

Celé romantické putování vede přírodní rezervací Voděradské bučiny. Samozřejmě se zde k přírodě chováme ještě o trochu ohleduplněji než jinde.

Pavel Pávek