Postižená starší žena dostává měsíčně osm tisíc korun. Za ně si má obstarat někoho, kdo o ni bude pečovat. Zda si zaplatí pečovatelku, nebo peníze předá někomu z rodinných příslušníků, na něhož je odkázaná, to je už na jejím rozhodnutí. Odbor sociálních věcí a zdravotnictví městského úřadu v Kolíně kontroluje, zda je dotyčný člověk v pořádku. K tomu dotyčný dodává oznámení o poskytovateli pomoci, podepsané jak příjemcem příspěvku, tak poskytovatelem péče. Vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Ludmila Navrátilová uvedla, že lidé o možnosti přípěvku vědí a využívají ji bohatě. Kolín jakožto pověřená obec vyplácí příspěvky na péči obyvatelům 64 obcí v okolí. Dohromady to představuje víc než 2500 osob, které příspěvky pobírají.
Ne všichni vidí nový systém vyplácení příspěvku jako dobrý. Do konce roku 2006 byl sice o stokorunách, ale dostávali jej lidé, kteří pečovali. Od ledna 2007 je o tisících korun, ovšem dostávají ho ti, kteří pomoc potřebují.
Pro příklad nemusíme chodit daleko. Paní Eliška z Loučeně si vzala na svá bedra velkou starost. Už několik let pečuje o svou nemohoucí tchýni, která trpí Alzheimerovou chorobou v pokročilém stádiu. Téměř čtyřiadvacet hodin denně je s ní v neustálém kontaktu.
Od ledna loňského roku je závislá na tom, zda si maminka jejího muže ve světlých chvilkách uvědomí, že na ošetřování je také potřeba nějaká ta koruna.
„Do roku 2006 jsem pobírala na maminku osm tisíc korun. Od loňského ledna dostává peníze od státu ona a je to velmi těžké, protože není vždy při smyslech,“ postěžovala si paní Eliška. Proto si také musela najít další vedlejší příjem. Hlídá děti jedné z obyvatelek obce.
A jak vypadá její den? Ráno prý vstává s manželovou maminkou, dá jí snídani a poklidí. Nesmí samozřejmě zapomenout na svačinu. Pak vaří oběd, někdy jdou i na nějakou tu procházku. Následuje další svačina a potom večeře.
Pořád ale musí mít maminku na očích, protože nikdy nelze předvídat, co udělá. „Jsem velice ráda, že se můžeme čas od času prostřídat s manželem, když se vrátí z práce, protože bych se z toho asi zbláznila."

MILENA JÍNOVÁ

JANA MARTINKOVÁ