Jako ve špatném snu si připadají někteří občané, kteří bydlí v kolínských Sendražicích. Jejich domy, které v současné době čekají na připojení k městské kanalizaci, stojí v ulicích, které již nemohou počítat s podporou města v podobě zafinancování přípojky. K té patří taktéž stavba podtlakové šachty. A právě ta činí velkou finanční zátěž. Náklady na její stavbu se podle odhadů mohou vyšplhat až na osmdesát tisíc korun.

„Takové náklady jsou neúnosné. Navíc se dá říci i nespravedlivé, jelikož dříve tuto stavbu hradilo občanům město. Nabízeli jsme alespoň finanční spoluúčast ve výši deseti tisíc, ale tento návrh rada města nepřijala a potvrdila, že musíme celou přípojku hradit ze svého,“ sdělil Deníku jeden z rozhořčených obyvatel, kterého se tato záležitost dotýká. Mezi místa, kde k tomuto nepopulárnímu kroku došlo, patří například ulice Škroupova, Ke Sportovištím, Lesní, K Veltrubům nebo K Potoku. Vedoucí Odboru regionálního rozvoje a územního plánování Martin Jírovský tuto situaci potvrdil, ale dodává, že město nemá povinnost tyto přípojky hradit. „Když Kolín před lety začal s rozšiřováním kanalizace, nacházel se v naprosto jiné finanční situaci, než je dnes. Tehdy jsme si mohli dovolit platit tyto přípojky ze svých zdrojů, ovšem v současnosti město tyto prostředky již nemá. Navíc vystupování některých občanů bylo ve smyslu, že to musíme zaplatit. To ovšem není pravda,“ řekl Jírovský.

Tamní obyvatelé se rovněž podivují, že ač byly původně jejich domy uvedeny v plánu pod názvem „Kanalizace II, Kolín – Sendražice 2. etapa“, nyní během úředního jednání s radnicí, se mluví o projektu, kde figuruje název rozšíření stok. „V původním povolení na tzv. druhou etapu dle čísla pozemkových parcel naše ulice figurovala. Proto nevíme, proč se náhle o ní mluví v souvislosti s jiným projektem,“ podivuje se místní obyvatel. „Rozšíření stok je novou akcí, která reaguje na novostavby rodinných domů, kterým již ovšem město nebude přípojky financovat. Zde mohlo dojít k pochybení při původním výměru pozemků ze strany úřadu, ale ani to situaci nemění,“ prozradil Jírovský, který se spolu s Radou města Kolín tímto problémem zabýval hned na několika zasedáních, ovšem vzhledem k finanční situaci došla rada k názoru, že není možné se finančně na této stavbě podílet.

Vyvstala ovšem otázka, co by město dělalo v případě, že se obyvatelé odmítnou za těchto podmínek připojit, jak avízoval jeden z místních občanů. „To jako zásadní problém nevidím. Náš projekt je postavit kanalizační řad, a pokud by se lidé nechtěli nyní připojit, tak bude obrazně řečeno čekat v zemi na svou příležitost. Kolaudace by i v této situaci měla proběhnout v pořádku. Navíc vím, že někteří obyvatelé již stavbu začali realizovat, takže by to rozhodně nemělo dopadnout tak, že se nikdo nepřipojí,“ prozradil Deníku Jírovský, který dodává, že občané budou mít i tak povinnost nakládat se svým odpadem podle evropských norem. Vypadá to tedy, že lidé, kteří nechtějí přípojku na vlastní náklady zbudovat, budou muset problém beztak v budoucnu řešit. „Občas mi dle poměrů přijde, že snad ani nežijeme v 21. století,“ posteskl si obyvatel Sendražic.