„Vy jste se na nás přišli podívat?“ vítali Romové přátelsky. Pak spatřili fotoaparát. „Tak nás tady vyfoťte u Františka Kmocha!“ požádali. Co se to na Kmochově ostrově vlastně dělo?

Prý pracují a jsou bezproblémoví

Úklidové práce. Tak by se dalo dvěma slovy shrnout snažení party pracantů.

Skupinka Romů je prováděla v rámci programu veřejně prospěšných prací. Ty vyhlásilo občanské sdružení Prostor ve spolupráci s úřadem práce.

Projekt běží nyní od března. „Vidíme v tomto veliký potenciál. O práci je mezi Romy zájem, měli jsme z čeho vybírat,“ uvedl Martin Prokop, vedoucí sociálních programů z občanského sdružení Prostor. „Se současnou partou jsem zatím spokojený, chodí včas, pracují a jsou v podstatě bezproblémoví,“ nemohl si Romy vynachválit.

Práce je dobrá, i když je prý teplo

Co ale říkají na svoje zaměstnání samotní pracanti? „Práce je dobrá. Teď je navíc teplo, což je ještě lepší,“ usmíval se mladý Rom. Jeho spolupracovnice ale náhlé jarní počasí úplně neschvalovala. „Na nás je možná trochu moc teplo,“ řekla.

Přesto jim práce šla od ruky. „Listí se sbírá dobře, ale je ho hodně. Na dvou metrech čtverečních naplníme kolečko, máme to vyzkoušené,“ podělili se o zkušenosti. „Ale zase lepší listí než sníh!“ zasmáli se.

Podle nich je až neuvěřitelné, co za odpadky lze na Kmochově ostrově nalézt.

Dokonce utrousili několik nemilých slov na adresu těch, co dělají nepořádek. „Jsou tady samé odpadky od jídla a je jich hodně. To je až neuvěřitelné, co lidi všechno vyhází, když jdou okolo,“ zlobila se parta Romů.

Pro pracující Romy však nebyla fyzická práce rozhodně utrpením. Bez nadsázky by se dalo říct, že si práci venku doslova užívali. „Makej!“ postrčil dívku žertem její spolupracovník do kupy listí.

Mají za sebou mnoho výsledků

Veřejně prospěšné práce převážně mladých Romů za sebou mají mnoho výsledků. „Již zlikvidovali pět ohnisek černé skládky, uklidili Zengrovu a přilehlé ulice, v blízkosti polikliniky připravili místo pro nový parčík a vyčistili Ztracenou uličku,“ vypočítával na prstech Martin Prokop.

Čeho se chce vlastně veřejně prospěšnými pracemi dosáhnout? Jaký je cíl celého projektu veřejně prospěšných prací? „Smyslem akce je pomoci sociálně vyloučeným osobám v získávání pracovních návyků,“ vysvětlil Prokop. „Tím pádem zvýšit jejich šanci na úspěšný návrat na trh práce a zároveň dostat pracovní sílu tam, kde je potřeba,“ dodal.