Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miliardový projekt naštěstí neusnul

POSÁZAVÍ - Už podruhé se sešli volení zástupci měst a obcí v povodí řeky Sázavy, které se chtějí zapojit do projektu Čistá, zdravá a romantická Sázava. Poprvé se část starostů setkala už letos v létě v Kácově. Tentokrát naplánovali schůzku ve Světlé nad Sázavou.

29.10.2007
SDÍLEJ:

Dobrovolníci nacházeli ve vodě i na březích rostodivné předměty.Foto: DENÍK/Barbora Čmelíková

Druhé setkání se konalo za účasti některých senátorů, poslanců, krajských zastupitelů, zástupců ministerstev a odborníků z výzkumných ústavů. Na programu bylo vytvoření návrhu organizačních struktur pro řešení problematiky řeky Sázavy a jejího okolí. Zástupci také rozhodli, že centrem připravovaného projektu bude městys Kácov. Právě jeho starosta Jaroslav Buchal tuto myšlenku začátkem letošního roku oživil.

„Města a obce spojují stejné nebo obdobné problémy a současná nabídka podpor z fondů EU dává velkou šanci na jejich řešení. Na prvním setkání starostů a dalších volených zástupců byly představeny vize projektu a cíle, kterých by bylo možné za pomoci evropských dotací v několika etapách dosáhnout,“ uvedl kácovský starosta a podotkl, že záštitu nad touto akcí převzal senátor z Kutné Hory Bedřich Moldan.

Ke spolupráci byli přizváni i odborníci, kteří již mají za sebou praktické zkušenosti s přípravou a realizací projektů stejné velikosti, například při řešení projektu čistá řeka Bečva nebo Dyje. „Je to projekt v současné době asi za šest miliard korun s tím, že se řeší přednostně řeka čistá. Počítáme, že první peníze by mohly přijít tak za dva a půl roku, načež by navazovala další část - Sázava zdravá. To je taková nadstavba, která obnáší například čištění břehů,“ uvedl místostarosta Světlé nad Sázavou Josef Böhm.

„Chceme například začít s protipovodňovými opatřeními už od osevních postupů, tedy aby zemědělci na části svahů neseli a intenzívně nehospodařili, protože poté tam dochází k neustálé erozi půdy. Chceme budovat poldry, znovu obnovit meze, remízky, vybagrovat břehy, opravit jezy. Spousta obzvlášť menších obcí potřebuje čistírny odpadních vod místo toho, aby se odpadní voda dostávala do Sázavy,“ nastínil Jaroslav Buchal zlomek aktivit, spojujících se pod pojmem čistá Sázava.

Základní vize projektu

Čistá – eliminovat zdroje znečištění (voda, vzduch, skládky, odpady)
Zdravá – ozdravit přírodní potenciál (rostliny, živočichy, půdu)
Romantická – využít turistický potenciál pro domácí i zahraniční klienty (například cyklotrasy)

29.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Peníze. Ilustrační foto.

Město bude výstavbu střediska platit ze své kasy

1. A Základní školy v Plaňanech s třídní učitelkou Pavlou Patočkovou
17

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme další školáky ze Základní školy v Plaňanech

Autobusové nádraží bude nakonec stát městskou kasu méně

Kolín – Práce na modernizaci autobusového terminálu pokračují druhou etapou, pracuje se přímo před budovou vlakového nádraží až k poště. „Jsem rád, že už je průjezdná Rorejcova ulice k Futuru. A vypadá docela pěkně, člověk už si trochu představí, jak by to mohlo po rekonstrukci celé vypadat,“ řekl řidič Milan Sehnal.

Kulturní přehled z Kolínska. Kam se vydáte?

Kolínsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí z regionu.

Interiéry jsou hotové, pracuje se na chodnících

Kostelec n. Č. l. - Kontejnerové třídy v Kostelci nad Černými lesy jsou těsně před dokončením. „Počítám s tím, že do konce týdne dojde k převzetí stavby,“ řekl starosta města Jiří Kahoun s tím, že termín převzetí bude platit jen v případě, že se neobjeví žádné komplikace, které by převzetí stavby posunuly.

U Jestřabí Lhoty se srazila dodávka s osobákem

Jestřabí Lhota – Ke střetu dvou vozidel došlo v úterý ráno na křižovatce u Jestřabí Lhoty. Řidič dodávky jedoucí od Jestřabí Lhoty nedal přednost osobnímu vozu Hyundai, které jelo ve směru od dálnice na Kolín.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení