„Si to tu prostě oplotili a nazdar. Jsme bez šance se dostat k vodě, jedině až támhle a to je děs,“ ukazuje nahněvaně muž středních let s rybářským prutem čouhajícím z batohu. „Určitě to oplotili načerno,“ dodává.

A nemýlil se. Po oznámení, že přístup k vodě je oplocením zamezen na mnoha místech, město Kolín vyslalo na zmapování situace zástupce stavebního úřadu.

„Skutečně zjistili, že plot na některých místech je na černo, bude pravděpodobně vedeno řízení o odstranění. V rámci šetření ovšem byly zjištěny i další relativně závažné skutečnosti, a to, že nikoli jen oplocení, ale že na Sandberku se nachází i některé stavby, které lze považovat za černé,“ informoval starosta Vít Rakušan s tím, že město si je vědomo, že jde z tohoto pohledu o problematickou lokalitu, kde město a stavební úřad čeká tvrdé vyjednávání.

Že to nebudou mít jednoduché, lze soudit i z návštěvy redaktorů na Sandberku. Kdo například postavil plot? Ptám se člověka, který se přímo za ním nachází. On ne. A kdo tedy? To nemá tušení. A je vybudován dle patřičných povolení? „No jistě,“ zní odpověď.