„Pozemky jsme kupovali od města za tržní ceny s tím, že se zde budou moci postavit chatky. Záplavová zóna je stanovená chybně, a to na základě situace, která na Sandberku byla před devíti lety. Dnes, po rozsáhlé těžbě, vypadá krajina úplně jinak. Situaci se snažíme oficiálními žádostmi řešit už šest let, ale stále marně,“ shodují se.

„Když jsme kupovali pozemky od města, bylo nám odborem regionálního rozvoje řečeno, že se bude měnit územní plán. V domnění, že se tam bude moci stavět, jsme udělali ploty. Kvůli rybářům, rekreantům a dalším lidem. Mnozí totiž přijeli, vytáhli z auta pytle nepořádku a nechali je tam. Uklízeli jsme to samozřejmě my. Dokud jsme pozemky neoplotili a nezačali se o ně starat, měli jsme na nich neustále černé skládky, lidé do této lokality vyváží celá dodávková auta odpadu a pálí ho tam, x krát se načerno těžilo dřevo,“ začíná vyprávět jeden z majitelů Petr Kasarda.

„Neustále, každoročně žádáme město, Povodí Labe, kraj o změnu územního plánu. Pokaždé přijde negativní odpověď. Vychází z hydrostudie, která říká, že jsme v záplavové zóně. Jenže hydrostudie je stará. Povodí Labe vzalo studii z roku 2002, kdy území skutečně bylo v záplavové zóně, a použilo ji v roce 2005. Jenže po třech letech (natož dnes) po rozsáhlé těžbě je situace už úplně jiná,“ vysvětluje s tím, že spolu s dalšími vlastníky pozemků už x let řeší, aby se záplavová zóna změnila dle současných podmínek, a tím pádem by se v lokalitě mohlo normálně stavět tak, jak majitelé a nejspíš i město předpokládalo v okamžiku prodeje parcel.

Majitel sousedního pozemku Pavel Havelka dodává, že od města kupoval metr čtvereční pozemku za 135 korun (15 korun za metr pozemku pod vodou). „Ještě jsem si říkal, že část pozemku, která byla od soukromého vlastníka, byla po 50 korunách za metr a od města kupuju za takovou „lištu“. Ale bylo to zkrátka s tím, že se tam bude stavět,“ dodal.

Oba muži se s dalšími majiteli pozemků shodují, že jejich stavby nejsou pevné, tudíž je nelze označit jako černé. „Jsou to mobilní domy, většinou na armovaných jehlách. Demontovatelné. Podezdívky nemáme. Ani 10 centimetrů. Elektriku taky ne, leda že bych ji tam foukal brčkem. Svítíme přes autobaterie, na sekačku musíme mít centrálu nebo si přivézt motorovou. Kanalizace tam logicky také není, septiky jsme chtěli, ale nedostali jsme povolení. Vodu máme ze Sandberku. Pitnou si dovážíme v barelech,“ popisuje Petr Kasarda. „Pravdou je ale to, že pokud mobilheimy demontujete a necháte někde x měsíců ležet, můžete je vyhodit, protože dřevo pracuje. I proto chceme celý stav zlegalizovat a neustále, už od roku 2005 o to žádáme,“ dodává.

„Tohle není o nějaké spravedlnosti, tohle je účelově spunktovaná věc proti nám,“ shodují se majitelé parcel.

Po 15 dnech od vyrozumění o zahájení řízení k odstranění staveb by měl následovat demoliční výměr. „Odstranit bychom prý měli i sušák na prádlo,“ říká Petr Kasarda.

V kauze Sandberk redakce kontaktovala Povodí Labe, jeho vyjádření očekáváme během tohoto týdne

Co také zaznělo:

- Pavel Havelka: Když jsme pozemky kupovali, nikdo neměl proti oplocení námitky. A najednou po šesti letech to někomu vadí?
- Petr Kasarda: Chceme jen běžnou zahrádkářskou kolonii, jaké jsou po celém Kolíně.
- Pavel Havelka: Loděnice Sandberk je výškově ještě o dva metry níž než my a povolení má.
- Pavel Havelka: O Sandberku se začalo psát v médiích. Po šesti letech nás poprvé vykradli. Je to náhoda?
- Petr Kasarda: Ze strany města jsou prý velké tlaky, že chce nekompromisně zamítnout naše opakované žádosti o změnu územního plánu a umístění staveb. Máme doloženo dokumentací, že jsme žádali o oplocení pozemku a výstavbu chatek jako zahrádkářská kolonie. I jiné chatky kolem Sandberku jsou černé stavby, ale všichni poukazují na nás, protože zkrátka vzadu jsou podnikatelé.
- Pavel Havelka: Mezi ostatními stavbami jsme ostrůvek několika pozemků, které někomu vadí. Jenom tyto.
- Petr Kasarda: Proč máme ploty? Chceme mít trochu soukromí. Pracuju 18 hodin denně a chtěl bych si odpočinout.

Matce s postiženým synem vyhrožovali natolik, že ve strachu ujela domů

Jedním z majitelů pozemku a mobilního domu na něm je také Josef Hubička. Jeho mobilní dům je trochu odlišný od ostatních. Je speciálně upravený. Hubičkovi mají totiž těžce postiženého syna. „Když s ním byla manželka naposledy na Sandberku, aby zalila stromky a trávu, vrátila se s pláčem. Poté, co se strhla mediální aféra kolem Sandberku, jí tam vyhrožovali natolik, že se bála a ujela,“ vypráví Josef Hubička jen těžko uvěřitelný příběh lidské zrůdnosti. „Teď už je to doslova o tom, že si musím bránit svou rodinu. Donedávna pro nás byl Sandberk krásné, klidné místo k odpočinku. Však jsme se s rodinou při koupi pozemku na ten klid uprostřed přírody těšili. A mnoho to pro nás znamenalo. S postiženým synem nemůžeme jít jako ostatní třeba na plovárnu. V této situaci bych to nejraději prodal. Přitom podívejte se na tu rozlohu Sandberku. Tam si přece každý najde své místečko,“ dodává.

Denním koloritem je podle jeho slov situace, kdy rybáři či rekreanti najíždí auty bezprostředně k vodě. „Bylo mi to jedno. Teď už není,“ říká.
Když pozemek na Sandberku kupoval, byl prý v žalostném stavu, nebylo co závidět. Přímo zoufalství. „Když jsme ho dali do pořádku, v tu ráno přišel někdo, kdy si tam chtěl k vodě sednout. Prostě česká povaha,“ říká a ukazuje fotografii, jak po víkendových nájezdech rekreantů a rybářů vypadá pozemek s nedávno zasetou trávou. Vyježděné koleje a ne zrovna jedny. „Neustále jsem to zahrabával, zarůstá to půl roku. Nechal jsem rybářům volnou možnost vstupu, minimálně 600 metrů čtverečních u vody. Teď už tam ale holt díky plotu nemohou zajet autem,“ říká.

„Na pozemku mám postavený mobilní dům, který původně do přírody vůbec nezapadal, tak jsem ho vylepšil dřevem. Když jsem to udělal hezké, tak se to má bourat. Klidně ho postavím zítra třeba na náměstí, je mi to jedno,“ hněvá se a ukazuje další fotografii s uhynulými rybami. „To je to rybářské právo. Na Sandberk jezdím asi tři roky, ale jednu jedinou díru vysekanou v ledu jsem neviděl. Ať mi nikdo nevypravuje o rybářském právu. Z téhle celé věci chce někdo vytlouct politický kapitál, ale je na špatné adrese. Nejsem Kolíňák, nikdo mě tu prakticky nezná, nikdy jsem nikomu nic špatného neudělal, ale z tohoto dění v Kolíně se mi zvedá žaludek,“ zaklapuje desky s fotografiemi.

„Říkalo se, že všichni, kdo mají na Sandberku pozemky, jsou spjatí s bývalým vedením města. Ale to není pravda. To bychom tu po x letech stále nebojovali za to, co je naše,“ přidává se manželka Pavla Havelky.