VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Sametová revoluce v Kolíně

Kolín - První zprávy o tom, že „se něco děje“, pronikly do Kolína už v pátek 17. listopadu 1989 večer. Ztišeným hlasem začali lidé hovořit v hospodách a doma za zavřeným okny, protože přece jen – i stany mají uši a neradno bylo dlouhá léta nahlas mluvit „proti nim“.

16.11.2009 15
SDÍLEJ:

Demonstrace při generální stávce se na Karlově náměstí zúčastnily tisíce nejen Kolíňáků. Foto: Jaroslav Kronus

První odvážlivci se začínají scházet se svíčkami u kašny na Karlově náměstí v pondělí. „Mnohokrát kolem nás projelo žlutobílé auto Veřejné bezpečnost. Kradmo jsme se po něm dívali a nevěděli, zda příslušníci nevyskáčí z vozu a nepustí se do nás,“ popisuje jeden z tehdejších aktérů. Počet lidí postupně narůstal. Mezitím hromada Kolíňáků jezdí do Prahy, ať na „Václavák“ nebo pak na Letenskou pláň. Přes obavy je ve všech znát euforie.

Ve čtvrtek už je k dispozici ozvučení a improvizované pódium na náměstí, zhruba v místech, kde je dnes fontána. V pátek odpoledne se lidé shromažďují u divadla, protesty dostávají organizaci.

V divadle se pak odehrávají i v následujících dnech tzv. diskusní fóra, kde obzvláště vynikla dnešní známá kolínská celebrita se slovy: „Jsem komunistka a jsem na to hrdá“ . V divadle v podstatě vzniká základ okresního koordinačního centra Občanského fóra, jež se potom scházelo v „kulturáku“ a potýkalo se nejen s politickou situací, ale třeba i s takovými drobnostmi, jakými byly problémy, jak a kde ve větším objemu kopírovat letáky.

Na scéně se začali objevovat první z těch, kteří vystoupili z dlouhá léta totalitou deptaného davu, veřejně projevili svůj názor a strhávali s sebou další – Jiří Buřič, Jan Soukup, Josef Blecha, Josef Veselý, Vladimír Svěrák, Vladimír Linhart, Jan Pešek, Jana Matějková, Zdenka Majerová, Zdeněk Müller, Stanislav Čížek, Vojtěch Klouček, Petr Soukup a mnoho dalších. Domovy Kolíňáků čím dál méně tajně zněl hlas Svobodné Evropy a Hlasu Ameriky. Ulicemi Kolína se rozléhalo cinkání klíčů a sborové „Už je to tady…“

„Samet“ v Kolíně končí v pondělí 27. listopadu generální stávkou na Karlově náměstí. Následuje kvanta politických jednání, první svobodné volby…

Autor: Jana Martinková

16.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 15
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Druhý den voleb do poslanecké sněmovny - Bylany
8

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Před volebními místnostmi stály někde i fronty

Kolínsko – Nečekaný zájem voličů zaznamenali ve volebních místnostech na Kolínsku. Aby lidé mohli dát hlas svým kandidátům do poslanecké sněmovny, vyrazili k volbám ještě dříve, než se volební místnosti otevřely.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení