A tak se v Tuchorazi zrodil pro někoho bláznivý nápad. Zahřívat stromy vrtulníkem. „V osmdesátých letech už něco podobného zkoušeli vojáci z letiště v Čáslavi,“ podotkl Michal Petrů, výrobní ředitel společnosti.

Skoro celý týden, od svítání do sedmé hodiny ranní, kdy se teplota držela na druhém až třetím stupni pod nulou se dával vrtulník do práce. První den už po několika minutách bylo jasné, že nápad zahřívat stromy vrtulníkem skutečně funguje.
Teplota ve výšce, kde létal vrtulník, se pohybovala kolem osmi stupňů. Létající stroj opravdu tlačil teplý vzduch dolů, kde se teplota začala přibližně o tři stupně zvyšovat, to celé ale vydrželo přibližně patnáct minut. „Proto jsme museli využít vrtulníky tři, a to různých velikostí,“ objasnil Petrů.
Rozmístění zaměstnanci, kteří sledovali teploměry a hodnoty po deseti minutách zapisovaly, to jen potvrdily.

Až po několika týdnech se prokáže, jestli se tímto způsobem podařilo dostatečně zahřát celý sad. Pak by mělo být jasné, jestli přece jen rozkvetlé stromy nepomrzly. „Výsledky uvidíme za čtrnáct dní po odkvětu. Máme ale nejlépe opylené stromy v historii, což je vedlejší, ale velmi pozitivní efekt při získaném větru,“ dodal s úsměvem výrobní ředitel.

Ochránit rozkvetlé stromy před mrazem jde i kombinací vody a chemického postřiku.
„Z vody se na květech vytvoří ledová krusta, která květ odizoluje. Následně na to se dává speciální chemické ošetření, aby květ podpořilo. Tato varianta je ale drahá, proto jsme zvolili vrtulník, který vlastně vyjde v podstatě i levněji, než případné pojištění,“ popsal Michal Petrů.