Jak se člověk vůbec stane ředitelem knihovny?
Od 1975 roku jsem pracoval kolínských knihkupectvích. Celkem přes třicet let. Když pracujete na jednom místě takhle dlouho, tak časem zapadnete do stereotypu. Rozhlížel jsem se tedy, co dál dělat. Jakmile jsem zjistil, že se pořádá výběrové řízení na ředitele knihovny, tak jsem se přihlásil a uspěl.

Jak byste označil svůj vztah ke knihám? Celoživotní láska?
Tak už jenom to, že se tím celý život zabývám a živím, něco znamená. Až bych řekl, že z toho mám zkažené oči (směje se). Aspoň mi to tvrdí na očním.

Můžou za to knihy? Kazí očí?
Já jsem teď poslouchal v televizi, že kdo nosí brýle, tak to je inteligentní jedinec. Tomu věřím (směje se).

Máte další záliby kromě knih?
Mám jich spoustu, nejsem jenom knihomol. Zaprvé jsem předseda občanského sdružení Ohradská beseda, kde se snažíme zachovávat staré vesnické zvyky nebo nějaké tradice obnovujeme. Třeba na velikonoční pondělí se hraje tradičně čára. Nikdo už sto let neví přesně proč, ale schází se tam celá vesnice a hrajeme čáru. Jsem také v rybářském svazu, jezdím do Norska na ryby a chovám Bernské salašnické psy. To jsou takoví menší bernardýni. Dnes to je velmi populární plemeno, má ho každý, ale já jsem s nimi začínal v roce 2000, kdy jich bylo strašně málo.

Je čtení knih stále oblíbená kratochvíle mezi lidmi?
Můžu za sebe říct, že když jsem nastoupil do knihovny, tak jsem byl příjemně překvapený, jak se hodně čte. Když se člověk ve středu, kdy máme otevřeno celý den, přijde podívat do jakéhokoliv oddělení, tak je tam plno. Tvoří se až fronty čtenářů. Lidi čtou hodně a chodí si knihy půjčovat. Sto čtyřicet korun na rok za poplatek nelze s dnešní cenou knih srovnávat.

Nesledujete, že by lidé tedy méně četli?
Řekl bych, že spíš nečtou mladí, ale zase si myslím, že v dospělém věku se ke čtení vrátí.

Co říkáte na elektronické knihy?
Já tomu zatím nevěřím, papírová knížka je papírová knížka.

Nemyslíte, že jednou se prosadí ve velkém měřítku?
Tak jednou asi jo, internetu, CD a DVD taky nikdo nevěřil. Časem se to prosadilo. Ale papírové knížky asi zůstanou. Je to něco jiného, šustí to a voní to. To elektronika nemůže.

Jaké to je, být ředitelem knihovny, kde má člověk regály s desítkami tisíc knih?
Je to práce zajímavá, je tu stále co budovat a zlepšovat. Naše služby by měly být takové, aby lidi návštěva knihovny bavila, dokážeme udělat desítky přednášek za rozumný peníz, takže to většinou řeším známými… (směje se).

Kdo vybírá knihy, které budou v knihovně?
Máme tu oddělení katalogizace. Zde se sumarizují požadavky ze všech oddělení, jelikož tito zaměstnanci ví, po čem se čtenáři ptají.

Co je nejlepší a nejhorší na vaší práci?
Toho dobrého je hodně. Za člověkem jsou vidět výsledky, jako nikdy dříve za mnou vidět nebyly. Před třemi roky byly chodby i oddělení ponuré, tmavé, stejně jako dveře, na knihovně chyběl i nápis Městská knihovna … to je teď všechno jinak, vymalované, zrekonstruovali jsme dětské oddělení ve městě i na sídlišti. Poznal jsem spoustu velmi zajímavých lidí. Každý den se prostě něco děje.

Jak často jsou přednášky v knihovně?
Děláme ročně stovky přednášek a besed pro děti, pomáháme tak školám s literární výchovou. Tato činnost není příliš vidět, jelikož se to dělá v dobu, kdy je knihovna pro veřejnost zavřena. Chceme z knihovny udělat místo kde se budou lidi rádi setkávat, kde budou čerpat poučení, kde jim bude dobře. Děti sem třeba chodí čerpat vědomosti pro domácí úkoly. O tom ta knihovna má být, o vyhledávání a pracování s informacemi.

Jaké jsou vaše další plány s knihovnou? Co třeba vylepšit dalšího?
Současná knihovna je zcela nedostačující a převážně prostorově zaostává za knihovnami ve srovnatelných městech. Od roku 2008 existuje studie přestavby sladovny v areálu zámku na knihovnu. Areál této kolínské památky by se měl časem stát jakýmsi kulturním centrem Kolína. Bohužel na zpracování projektové dokumentace se zatím nenalezly v rozpočtu peníze. Bez ní není šance na získání evropských peněz…

Jaký máte vzkaz pro čtenáře?
Lidé, čtěte (směje se). Chtěl bych je pozvat, ať přijdou, naše nabídka je skutečně bohatá!