Město Kolín se může pyšnit novým ekologickým nařízení o ochraně hnízdní populace rorýse obecného při rekonstrukci budov. „Toto nařízení, které vzniklo z popudu ministerstva životního prostředí, se dotýká stavebníků, kteří chtějí rekonstruovat nebo nově stavět příbytky. Neměli by znemožnit rorýsovi vytvářet hnízdiště tím, že zacpou všechny otvory ve zdi, větrací průduchy. K tomu dochází zejména při zateplování. Rorýs si právě v těchto škvírách vytváří hnízda,“ vysvětlil podstatu problému kolínský starosta Jiří Buřič.

Podle slov českých ornitologů populace rorýse obecného značně klesá a zvláště v poslední době, kvůli zateplování budou a stavění nových střech, mají problém s vytvářením hnízdišť. „Pokud dochází k těmto stavebním úpravám v době hnízdění, to jest od dubna do srpna, mohou být přímo zazděna živá mláďata,“ varují před možným nebezpečím čeští ornitologové.

Stavebníci na Kolínsku zkušenost s rorýsi příliš nemají. „S rorýsem jsem nikdy neměl zkušenost. A o nařízení slyším poprvé od vás,“ reagoval na dotaz Deníku majitel stavební firmy v Kolíně Martin Bělina. „Co se týče ale ucpávání odvětrávacích průduchů, tak mám zkušenost, že pokud na budově jsou už před tím, tak se nezadělávají, maximálně se na ně dá mřížka. Na školeních jsme se seznamovali s tím, že jsou některé druhy ptactva, které fasády ničí, že do nich klovou a podobně. Ale konkrétně o rorýsovi zatím žádné pokyny nemáme,“ dodal stavebník.

Rorýs obecný je stěhovavý pták z řádu svišťounů, patřící k nejlepším letcům vůbec. Tvarem těla se podobá vlaštovce nebo jiřičce, je však o něco delší, asi 17 až 18 cm. Rozpětí křídel je přes 40 cm. Rorýs obecný hnízdí na vysokých budovách ve starší městské zástavbě, na panelových domech ve ventilačních průduchách, na věžích a ojediněle i ve vyšších rodinných domcích. Zejména kvůli zakrývání otvorů a dutin při zateplování zdí, výstavbě obytných podkroví a opravě střech, přichází o vhodná hnízdiště.

Tereza Hölzlová