„Systém rendez – vous je pro Kolín a Kutnou Horu vhodným způsobem přednemocniční neodkladné péče. Již během prvního týdne provozu byla vozidla rendez – vous na nových místech plně využita. V Kolíně během necelých prvních sedmi dnů vyjela Škoda Yeti k 25 zásahům a v Kutné Hoře dokonce ke 36 případům,“ shrnula první zkušenosti mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Podle jejích slov se jednalo o výjezdy k dopravním nehodám, úrazům a akutním stavům, u kterých musel zasahovat lékař. Kutnohorská posádka rendez – vous má za sebou dokonce dvě úspěšné resuscitace. V případě Kutnohorska se však nejedná o první posádku rendez – vous. Od roku 2008 působí tato posádka také na stanovišti ve Zbraslavicích, kde se osvědčila.

„Pro záchranné služby Kolínska a Kutnohorska systém rendez – vous, kdy k pacientům vyjíždí lékař v malém voze a spolupracuje se záchranářskou posádkou ve velkém sanitním voze, znamená moderní, flexibilní a ekonomicky výhodný systém, který má širší možnosti využití lékaře v terénu. Lékař stihne během dne vyjet k většímu počtu pacientů než v klasickém sanitním voze. Díky tomu, že se pohybuje v samostatném voze s řidičem, nemusí se vázat na posádku ve velké sanitce a nebo se k ní může naopak při závažných stavech přidat,“ popisuje Tereza Janečková nový systém, který umožňuje spolupráci dvou posádek na místě události, tedy malého a velkého sanitního vozu.

Na místě události je tak větší počet záchranářů, což je výhodné při komplikovaných stavech, transportech pacientů do sanitních vozů, při dopravních nehodách s více zraněnými nebo při resuscitacích.