Kompletní rekonstrukce se dočkaly ulice Palackého a Suvorovova. „Opravy chodníků ve Zborovské ulici se do letošního rozpočtu nevešly, budeme se snažit tuto akci zařadit do rozpočtu na příští rok,“ objasnil místostarosta Českého Brodu Jakub Nekolný.

Opravované ulice se dočkaly nových inženýrských sítí, osvětlení a chodníků. Dlažba však dostane jinou podobu než při předchozích úpravách. Ve městě se totiž na dlažbu již v devadesátých letech začaly používat červené kostky s černou mozaikou. „S červenočernou kombinací barev a stejným tvarem bylo počítáno i při právě prováděné rekonstrukci chodníků v ulici Suvorovově a Palackého, avšak z finančních důvodů jsme nakonec mimo památkovou zónu přistoupili na levnější šedou variantu dlažby ve tvaru „I“,“ popsal úpravy Nekolný.

Rekonstrukce v Palackého a Suvorovově ulici má být hotova do konce září. Toho se již nemohou dočkat mnozí obyvatelé zmíněných ulic, ve kterých je kvůli rekonstrukci mnohem větší hluk než býval, a to často od brzkého rána. „Kolikrát vám třeba začnou po šesté hodině ráno řezat dlaždice přímo pod oknem, to se pak vůbec nevyspíte,“ lamentuje jedna z obyvatelek Palackého ulice.

Na diskuzi na webových stránkách města Český Brod se objevila i kritika stavu městem přebíraných vozovek. „Nevím, jakou silnici město přebíralo v tak hrozném stavu,“ přemýšlí Nekolný. „Pokud se jedná o silnice v ulicích Palackého, Suvorovova a Zborovská, tak povrchy bude předělávat Středočeský kraj. Opětovné zařazení do plánu investic schválilo zastupitelstvo kraje na svém červnovém jednání, zatím ale nebyl vysoutěžen ani dodavatel stavby, takže termín není znám,“ uvedl místostarosta Nekolný.

Opravy by se měly dočkat i povrchy silnic v ulicích Ruská a V Chobotě. Ač jsou obě tyto ulice v plánu investic města, tak se tyto opravy letos a zřejmě ani příští rok i kvůli finanční situaci města neuskuteční. „V ulici V Chobotě bude potřeba vyměnit vodovodní řad v souvislosti s plánovaným přivedením vody do Štolmíře, a tak rekonstruovat povrch před touto akcí by nebylo šťastné,“ vysvětlil Jakub Nekolný.

Měsícem září však úpravy v Českém Brodě nekončí. V plánu je totiž rekonstrukce náměstí, přednádraží, ale i třeba nová školka.

OTÁZKA DNE: Co říkáte na rekonstrukce chodníků v Českém Brodě?

Jitka Smolná 20 let, veterinární asistentka
Zrovna nám v ulici po x letech dělali chodník. Nejlepší na tom je, že spolu s chodníkem dělali i vjezdy. Tam ovšem dali jen obrubníky, a to tím stylem, že přesahovaly okraje 15 a více cm. Tím pádem se přes ně nedalo jet autem, protože byste si ho zničil.

Helena Pokorná 38 let, na mateřské dovolené
Chodníky v Českém Brodě budou sice hezké, ale strašně dlouho to trvá a je to v podstatě překážková dráha. U mě je to problematické, protože mám malé dítě a neustálé přejíždění kočárkem je otravné a místy i nebezpečné.

Hana Polívková 25 let, učitelka
Přijde mi, že se někde stále něco kope a zavírá, výsledek ale žádný. Nejlepší je, když rozkopou to, co už jednou rozkopáno bylo.

Věra Strnadová 19 let, studentka střední školy
Rekonstrukce a vše, co se týká vylepšování města, je určitě správné a v Českém Brodě zajisté zapotřebí. Tím spíše pozemní komunikace a chodníky, ale třeba i nádraží, které je ve stavu poněkud horším, stojí za povšimnutí.

Martin Šnajdr