Mladý pár z Kolínska rozhodně není jediným, který se pro svatbu jako každá jiná rozhodl. 1. července to byly dva roky, co vstoupil v platnost zákon o registrovaném partnerství. Jak se za tu dobu změnil pohled okolí na tyto svazky a co tomu říkají samotné páry?
Od roku 2006, kdy byl schválen návrh zákona o registrovaném partnerství, si své ano řeklo v ČR okolo pěti set gayů a lesbiček. Do konce minulého roku tohoto práva využilo 353 mužských a 134 ženských párů. Šest z nich již svazek zrušilo.
Uzavíráním registrovaného partnerství jsou pověřeny pouze magistráty některých měst. Každému kraji přísluší jeden. Pro Středočeský kraj je to Magistrát v Kladně. Do konce roku 2007 zde uzavřelo svazek celkem 52 párů. Z toho 35 gay a 17 lesbických párů. Ve čtyřech případech byl jeden z partnerů cizinec. Přitom žádný pár svazek nezrušil.
Hned po Praze je Středočeský kraj oblastí s nejvyšším počtem zaregistrovaných párů. Obřady se tu konaly na nejrůznějších místech. Hrady Karlštejn, Okoř, Točník či zámky jako právě Kačina, Březnice, Dobříš a mnoho dalších. V Nelahozevsi se jeden pár bral i na lodičkách plujících po Vltavě.
Ne všude však mají lidé tak pozitivní zkušenost. ,,Braly jsme se vloni v Praze a nesetkaly jsme se zrovna s vřelým zacházením. Jednali s námi, jako bychom byly něco méně než heterosexuální páry,‘‘ vypráví dvaatřicetiletá Petra.
Mnoho párů si stěžuje, že nemohou mít takovou ,,svatbu‘‘, jakou by si představovaly. Jenomže z hlediska zákona je registrovaný svazek úplně jiný úřední úkon. Stručně řečeno jde ve své podstatě jen o podpis do matriční knihy. Velkolepý obřad, jaký si většina párů představuje a jaký se podařil páru z Kolínska, je bohužel většinou spíše nadstandardem a jeho konání záleží na ochotě a domluvě s příslušnými úředníky. ,,Zpočátku to vypadalo otřesně. Chtěly jsme pořádný obřad, jaký mají klasicky oddávané páry. Místo toho nám paní matrikářka sdělila, že úřední akt, o obřadu za celou dobu nepadlo ani slovo, se odehraje v malém salónku v předsálí. A nanejvýš tak s reprodukovanou hudbou,‘‘ vypočítává Petra.
Anna Garčicová věnující se webovým stránkám s lesbickou tematikou se však domnívá, že počet zaregistrovaných párů je stále malý. Zamýšlí se nad možnými důvody. ,,Domnívám se, že velkou bariérou je ostych. Registrace je spojena s oficiálním vystoupením z anonymity. Vždyť například změnu stavu či nový občanský průkaz je člověk povinen nahlásit v zaměstnání. A zvažují-li pak tito lidé, zda jim stresy a možná i trapné situace spojené s registrací stojí za to, dojdou třeba k závěru, že ne.‘‘ Některé páry také přiznávají, že vstup do registrovaného partnerství je v určitých aspektech nevýhodný. Zejména pokud homosexuální pár uvažuje o dítěti.
,,Nakonec dopadlo vše výborně. Obřad se konal v obřadní síni, jako doprovod nám hrála živá hudba a v místnosti se sešlo okolo sedmdesáti hostů. Takovou svatbu jsme si vždycky přály. Všichni, včetně paní matrikářky, nám vyšli maximálně vstříc. I když to tak na začátku vůbec nevypadalo‘‘ uzavírá svůj den Petra.
Kristina Lachmanová
Jana Martinková