„Káčko“ je zařízení pro osoby závislé na drogách a jejich blízké, které poskytuje služby v souladu s principy harm reduction (mírnění rizik) a public health (veřejné zdraví). Vysvědčení se slovním hodnocením se tedy týkalo jejich vývoje, osobní cesty, kterou s „káčkem“ urazili za uplynulé období. Většinou se jedná o to, zda nějak řešili a vyřešili svoje sociální a zdravotní problémy. Hlavním smyslem je dát klientům zpětnou vazbu z vnějšího nezávislého pohledu a motivovat je do budoucnosti.

„Rozdávání vysvědčení a reakce klientů předčily naše očekávání. V hodnocení jsme hodně přísní, nebereme si servítky, proto to bývá docela emotivní. Snažíme se poskytnout jim reálný pohled na sebe sama, často si totiž něco nalhávají a potřebují otevřít oči. Nevidí, že stále přešlapují na místě, že za dobu, co k nám chodí, se neposunuli někam dál, nebo se jejich stav dokonce zhoršil. Samozřejmě jsme se snažili najít také něco pozitivního, za co bychom je mohli pochválit, ale ne za každou cenu. Je to hodně působivé a klienty to určitě přiměje minimálně se nad sebou zamyslet. Příští rok v tom budeme pokračovat,“ říká Markéta Lukáčová, vedoucí kontaktního centra a terénních programů Prostoru.

Kontaktní centrum a terénní programy vyměnily za prvních pět měsíců tohoto roku dohromady 46 tisíc injekčních stříkaček.