„A dejte mi s tím pokoj, mám svých starostí dost," mávl rukou číšník v restauraci na kolínském Karlově náměstí. „My jim nalít nemůžeme, takže budou pít doma pálenou slivku nebo chlast koupený kdo ví kde. A to má být jako bezpečnější?!" zahlaholil mezi dveřmi.

„Zrovna jsem dělal catering na akci, kde bylo zastoupeno 16 států. A všichni by bývali rádi ochutnat náš národní nápoj – Becherovku. To hodně mrzí, když nemůžete zákazníkovi vyhovět," posteskl si Václav Volný, provozovatel kolínské restaurace Vodní svět. I tam se prohibice projevuje. „Měli jsme oslavy, které se bez tohoto alkoholu musely obejít, na tržbách je to samozřejmě znát i přesto, že nejsme provozovna přímo zaměřená na tento alkohol," říká Václav Volný s tím, že lidé situaci celkem chápou, vědí, že to není výmysl provozovatele. „Osobně si myslím, že prohibice právě černému trhu nahrává. Zakázané ovoce nejvíc chutná a lidi sáhnou po různých zásobách i zdrojích," připomíná.

„Lidi vědí, že to tak je, ani moc nenadávají. Sem tam to zkouší, ale všechno nad 20% jsme vyřadili," říkají v Kolíně U Červených.

Na Tatře si štamgasti, i když ne s nadšení, k pivku dávají místo rumu vaječňák. Cenově to vyjde nastejno, takže na tržbách se prohibice projeví méně. „K nám chodí lidé hlavně na jídlo," vysvětluje personál.

„Je to nadělení, celkem mazec. Pro nás s hospodou celkem průšvih, pokud to bude trvat dýl. Za týden máme mít velkou akci. Jenom na pivu, to bude houby kšeft, jen moře práce," shrnula provozovatelka další z hospod.

Tvrdý alkohol zmizel ze všech regálů obchodů, čerpacích stanic, ale i drobných provozoven rychlého občerstvení a podobně. „Máme to ve sklepě," řekl jeden z provozovatelů. Z reproduktorů v nákupních centrech mezi muzikou dokola slyšíte hlášení s omluvou za nedostupnost tvrdého alkoholu.

„Zkoušel jsem to v Tescu, jestli ještě brzy ráno nebudou něco mít, ale ani ťuk. Doma mám ještě v zásobě jednu flašku. Je to na h…" řekl muž před nákupním centrem.

Kolíňačce Jitce Volkové je naopak prohibice víceméně jedno. „Myslím, že pro normálního člověka, který nechodí do hospody lomit do sebe panáky, to není problém. Nebýt médií, asi bych prohibici ani nezaznamenala. Byla jsem na nákupu a prázdných regálů s alkoholem jsem si ani nevšimla. Prostě jsem v té části obchodu nebyla," shrnula.

Tomášovi Žižkovi je líto posledních teplých dní, které chce s kamarády využít na grilování. „A to se, se ví, nějaký panáček obvykle dá. No, holt přežijeme na pivku," smál se.

Zdeněk z Kolína občas do hospody zajde a panáka dá. „A že bych měl chuť místo fernetu žbrblat nějakej ovocnej nízkoalkoholickej sajrajt, to se říct nedá. No snad to nebude trvat dlouho. Ale manželka byla ráda, když jsem v sobotu řek, že na to kašlu a s chlapama do hospody nejdeme," komentoval se smíchem v hlase. Otravy metylalkoholem se prý neobává. „Klidně bych si nechal nalít, u nás v hospodě bylo pití vždycky v pořádku," říká. „To já bych se docela bála. Lepší na čas alkohol vynechat, než pak ležet bradou vzhůru. Taky si spíš myslím, že nám nebezpečí nehrozí, když kupujete tvrdý alkohol občas a ve slušných obchodech, ale náhoda je blbec," komentovala starší žena.

Podezřelý alkohol i na Kolínsku!

Několik set litrů podezřelého alkoholu se našlo v těchto dnech v Plaňanech. Podle našich informací odtud celníci odvezli tři dodávky plné lahví, které měly kolky, ale podivné. Může se jednat o padělky. Byla na nich uvedena Likérka Drak. Stejnou nálepku měly i lahve s alkoholem, které se našly u některých z otrávených lidí. Alkohol byl uskladněný v objektu nedaleko cukrovaru, majitel je podle našich informací z Nymburska. Šlo o vodku, kterou bylo možné koupit za 90 korun litr. Jak Kolínský deník zjistil, mezi obyvatele nejen okolí se jí prodalo hodně.