Více přihlášek totiž zvyšuje šanci na přijetí hlavně u těch nejlepších žáků. Zákon, díky kterému si žáci mohou podat víc přihlášek, sice počítá s tím, že student, kterého přijmou na více škol, musí té vybrané poslat zápisový lístek. Jenže, když se dostane na lepší školu, může vzít lístek kdykoliv zpátky.
A slabší studenti? Těm se možná stane, že se nedostanou ani na jednu ze tří škol, kam si své přihlášky posílali. Potom jim nezbývá než čekat na další kolo nebo si podát odvolání.

Jak to vnímají samotné školy? Spíše negativně se to dotklo například kolínské průmyslovky. „Přihlášek přišlo mnohem více. Podaná přihláška ale v podstatě pro nás nic neznamená. My totiž nevíme, kdo k nám doopravdy chce nastoupit, a kdo ne. Přesný počet dětí, které k nám nastoupí, zjistíme vlastně až v září,“ řekl Jaroslav Prorok, zástupce ředitele Střední průmyslové školy Kolín.

Vedení škol nový systém přinese mimo jiné také zvýšení administrativy. „U nás je v podstatě stejná situace jako všude okolo, řekněme čtyřicetiprocentní virtuální převis. Nesrovnatelně větší je pro nás i administrativa. Pokud hovoříme o tompřevisu, tak v osmiletém studiu je nárůst dokonce o sto dvacet sedm procent, takže ve skutečnosti tady studenti nebudou, ale úřadovat se musí a podle správního řádu se všemi náležitostmi,“ uvedl Ivo Zachař, ředitel kolínského gymnázia.

A co na to rodiče? „Vloni se na střední školu hlásila starší dcera. Naštěstí se dostala, ale dlouho jsme zvažovali, kam dát přihlášku. Druhá dcera si letos, podle nového systému, podala rovnou tři přihlášky a je mnohem klidnější,“ popsala Zuzana Velechovská z Kolína.

„Můj syn podal přihlášku na tři školy. Když jsme uvažovali, jaké vybrat, občas jsme váhali, zda nepodat přihlášku na školu, kde berou do určitého průměru bez přijímacích zkoušek. Jenže jsme si uvědomili, že na takové školy bude zájem obrovský a že se tam dostanou jen jedničkáři, kteří se pravděpodobně dostanou i na další dvě školy, na které si podali přihlášky,“ řekla Monika Urbanová z Českého Brodu.