VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přeložit Hrabalovy výrazy do řečtiny, to je vskutku oříšek

Kolín/Nymburk - Překladatelka a nymburská rodačka Věra Klontza Jaklová: Uznejte, věta Švagrová, co to plantáte za zmatek, to se překládá opravdu špatně.

11.2.2008
SDÍLEJ:

Překladatelka Věra Klontza Jaklová Foto: Deník/Lukáš Trejbal

Provdala jste se do Řecka. Jaké byly vaše první dojmy?
Manžel musel po studiu archeologie nastoupit v Řecku povinnou základní vojenskou službu. Tehdy musel sloužit ještě dva roky. Šla jsem s ním a měla dojem, že práci v archeologii tam seženu snadno. Reference z Národního muzea, kde jsem předtím pracovala, se hodně cenily. Ale ne v Řecku, to jsem se velmi spletla.

Kam přesně jste se nastěhovala?
Na ostrov Kréta do městečka Agios Nikolaos, odkud pochází můj manžel. Je velké asi jako Nymburk, ale je kapku blíž k moři.

Líbí se vám tam?
Moc. Jsou tam staré usedlé rodiny jako v Nymburce. Všichni se mezi sebou znají a má to všechny výhody a nevýhody malého města.

Jak jste tam tedy začínala?
Nejdřív jsem nebyla moc spokojená. Začínala jsem v turistickém ruchu, manžel prodával škodovky. Pracovala jsem i s ním, ale pořád jsem sledovala, kde nechal tesař díru, abych se mohla vrátit k archeologii. Obchod manžela šel velmi dobře a já jsem se tam tak trochu uvěznila.

Nedělala vám problémy řečtina?
Když jsem přišla na Krétu, uměla jsem jen turisticky. Jinak nemám problém s jazyky. Rychle jsem se zorientovala i díky tomu, že manžel musel na vojnu. Protože studoval v Čechách, mluvili jsme spolu zatím pouze česky. Situace mě donutila rychle to dohnat.

Jak se váš profesní růst vyvíjel?
Začala jsem psát. Do šuplíku jsem psala básničky a prózy. Zatím většinou v češtině. Manžel zavřel obchod a tak jsem si říkala, že napnu všechny svoje snahy. Buď se vrátím do archeologie, nebo začnu intenzivněji psát.

Už tehdy vás napadlo překládat?
Ano. Málokdo má totiž trpělivost nad tím textem sedět. Nakonec jsem dostala místo spolupracovníka amerického archeologického institutu. Začaly mi vycházet první knížky i první překlady.

Co například?
Přeložila jsem do řečtiny Bajky Karla Čapka. Jsou blízké řeckému způsobu myšlení a vyjadřování. Pak jsem vydávala autorské knížky. Nejdříve v roce 2004 historickou knížku o moderní historii Kypru.

Zajímavé na tom je, že překládá Češka.
Člověk by očekával, že překladu se ujme rodilý Řek. Mně se ale psychicky lépe překládá do řečtiny, protože znám české prostředí a udržím náladu knížky. A také vím, co je potřeba více vysvětlit.

Jak se překládá poetický Hrabal?
Na překlad obecně je spousta názorů. Někdo tvrdí, že by se mělo překládat slovo od slova, že jedině tak přiblížíte spisovatele. Někdo je pro volný překlad, jakoby udělat z Hrabala Řeka. Někdo je pro volné převyprávění. Neexistuje univerzální recept.

K jaké metodě jste se přiklonila vy?
Musí se přistupovat k překladu velmi citlivě a někdy třeba otrocky přeložit slovo od slova. Pokud jde o rychlý dialog, je potřeba to napsat výrazivy, která jsou Řekům blízká. Někde je zase víc vysvětlivek.

Co výrazy strýce Pepina?
To byl vážně největší oříšek. Pepin nemluví dialektem, on má ze všeho něco, používá vlastní výrazy. Tam, kde měl vlastní výraz, vymysleli jsme mu nějaký řecký ekvivalent. Ale uznejte: Švagrová, co to plantáte za zmatek, to se opravdu překládá špatně. (smích)

Co ještě v Řecku z českého prostředí vůbec neznají?
Neznají jako tady třeba zabíjačku. Neexistují tu pivovary. Dalo mi práci, jak přeložit slova sládek, ležák, nebo černé pivo. Jak jim vysvětlit pojem řezané pivo. Tam, kde má být jedno slovo, aby se neobjevil odstavec technologie výroby piva. (smích).

Jaké knihy jste ještě přeložila?
Dětskou knihu Čeňkové děti dokonce ze slovenštiny. Tam se chlapec učí na ševce. Chodila jsem do jedné malé vesničky k ševci a chtěla pojmenovat všechny nástroje, které používá. Nutila jsem ho, ať si vzpomene. Ještě jsem přeložila Drdovu Němou barikádu. Teď překládám Českou duši od Alexeje Pludka.

A co vaše autorská tvorba?
Vyšla mi knížka pohádek Pohádky pro všední den a malá básnická sbírka z přetlaku Ráj Labyrintu. Pak mám v tisku jednu německou knížku o archeologii. Zrovna píšu román o třicetileté válce v Nymburce. Zasadila jsem ho do místa poblíž náměstí, kde archeologický výzkum odhalil sladovnu a pece. Ty jsou na území středověkého města a existuje o nich dost písemných pramenů. Dům vzal za své v průběhu té války. Jednou z hlavních dvou postav je člověk, který se zabývá výrobou sladu a klasický zemědělec. Oba provedu válkou až do roku 1680 do období selských bouří v Čechách. Píšu to řecky, ale uvažuji i o české verzi.

Jak jste našla nakladatele?
Měla jsem štěstí na svou korektorku, ta dělá totiž edice velkým nakladatelstvím. Seděla se mnou a velice přísně a nesmlouvavě se mnou probírala text. Knížku jsme bedlivě rentgenovali. Hrabalovy Postřižiny se jmenují v řečtině Nulové vzdálenosti.

Nulové vzdálenosti je uplně první překlad Hrabala v Řecku?
Není, knihy Automat Svět a Něžný barbar se dočkaly překladu z angličtiny na začátku 90. let. Jinak neexistuje moc překladatelů z češtiny do řečtiny. Toto je nový nástup Hrabala na řecký trh.

Mají Řekové povědomí o Hrabalovi?
Filmoví diváci si vzpomenou na film Ostře sledované vlaky, který dostal Oscara a který tu vyšel i knižně. V loňském roce tu promítali také Anglického krále.

Jak vypadal samotný křest knihy Postřižiny?
Prezentace knihy se konala v říjnu v aténském knihkupectví János, což je indikátor knižního klubu v Řecku. Jsme na trhu od 10. října a za první tři dny se prodalo tisíc knížek. V přízemí je klasické knihkupectví a v patře místnost, která slouží jako kavárna, koncertní a výstavní sál. Tam se promítal vůbec poprvé film Postřižiny a stěny zdobila výstava o Hrabalovi. Do Jánose se přišlo podívat odhadem 200 lidí. Je ale pravda, že tam mají každý den nějakou akci. Česká ambasáda zajistila i české pivo, což bylo naprosto stylové.

Postřižiny se promítaly poprvé. Jak uspěly?
Trochu jsem se toho bála, přeci jenom Řekové reagují spíše na situační než slovní humor. Ale nakonec se mlátili smíchy od začátku do konce, což mě velice potěšilo.

Pokud vím, knížka se křtila ještě jinde?
Ano, představili jsme ji ve městě, kde bydlím a byla bych ráda, kdyby se tato spolupráce stala začátkem spolupráce mezi oběma městečky. Výstavu jsme měli v městské galerii, knížku jsme představovali v kině, pak jsme opět promítali.

V jakém nákladu knížka vyšla?
Zatím jsme na pěti tisících a vypadá to, že bude i větší. Paní nakladatelka je spokojená, knížka mizí z pultů rychle. Nakladatelství se jmenuje Gema a chce začít vydávat českou literaturu. Dohodli jsme se, že každý rok vydáme jednu českou knížku, která bude mít podobnou formu, tedy bílou obálku s minimalistickou kresbou.

Setkala jste se s Hrabalem osobně?
Osobně ne. Gymnázium pořádalo tradiční pochod Nymburský meridián. Cesta vedla z Nymburka do Hradištka, pak do Kerska. Jako indiánští stopaři jsme se plížili podél Hrabalovy vily, jestli ho někde neuvidíme a několikrát jsme ho takto viděli. Také jsem ho viděla v muzeu, ale nikdy jsem s ním nemluvila. Prarodiče mají o Hrabalovi spoustu historek, moje babička je Nymburačka a hrála v Hálku. Paní Hrabalovou dobře znala.

Traduje se v rodině nějaká příhoda?
Moji prarodiče měli obchod se zeleninou, madam Hrabalová tam chodila nakupovat a vždycky říkala: Paní Brožová, já nevím jak je to možný, že ten náš Bogan píše takový blbosti a lidem se to tak strašně líbí. Takto dobře ho podporovala.

Jak často jezdíte do Nymburka?
Jezdím k rodičům na Vánoce a zůstanu měsíc až dva. Vždycky, když jsem tady, vrátí se mi vzpomínky hlavně ze střední školy, kdy jsme po okolí řádili dost nevázaně.

Jako například?
Strašně nás přitahovala řeka. Jednou jsme si nafoukli člun a plavili jsme se po Labi a najednou se před námi objevila dlouhá nákladní loď, která vozila uhlí do Chvaletic. Začali jsme pádlovat jako šílenci a nemohli se hnout z místa. Naší drbárnou se staly konstrukční koše pod železničním mostem. Tam jsme seděli a vesele řešili své problémy. Jednou jsme se rozhodli, že tam přespíme. Vzali jsme si spacáky, doma řekli, že budeme spát u toho druhého. Rozbalili jsme si tam spací pytle, podávali si flašku s vínem do doby, než projel první vlak. Ohlušující hřmot nás vyhnal pryč. Tak jsme se přestěhovali právě směrem na Hradištko mezi labskými rameny.

Existují takoví pábitelé, o kterých psal Hrabal, i v městečku Agios Nikolaos?
Určitě existují, ale je jich málo. Možná si Hrabal sám u některých postav něco přimyslel. Do svých knížek si podle mě vybral i jiný vzor rodičů. Paní Hrabalová byla opravdová dáma. Babička říkala, že jí neřekli jinak než madam Hrabalová. Těžko si představit, že leze někam na komín. Nedá se to všechno brát jako historický pramen, je to literatura.

Nechybí vám v Řecku někdy pravá čeká kuchyně?
Mně opravdu ne, vyhovuje mi zdejší strava, lehčí saláty. Ale můj manžel se v Čechách na studiích zkazil. Pije pivo, má rád pálivý guláš a svíčkovou. Mým oblíbeným jídlem jsou šunkofleky od maminky.

Autor: Lukáš Trejbal

11.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 8 000 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci Ostatní uklízeči a pomocníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: OZZ,OZP, , První kontakt:, telefonicky: Pokorný Ondřej, tel.: 733 438 377, e-mail: ondrej.pokorny@heincl.cz., , Hledáme pracovníka na strojní a ruční úklid kanceláří a výrobních prostor. , Jedná se o 4 hodiny denně PO - PÁ (pracovní doba po dohodě s technikem)., Práce na HPP., Pozice je vyhrazená pro lidi se zdravotním znevýhodněním. Vhodné pro muže i ženy., V případě zájmu kontaktujte technika zakázky - Ondřej Pokorný, tel.: 733 438 377, e-mail: ondrej.pokorny@heincl.cz.. Pracoviště: Heincl s.r.o.- kolín, Rybářská, č.p. 547, 280 02 Kolín 2. Informace: Ondřej Pokorný, +420 733 438 377.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 22 700 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků Mlynáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: blanka.douchova@chocoland.cz, , osobně: v sídle firmy - středa od 8 do 10 hod., , Náplň práce: , Obsluha mlýna na mletí sóji, dodržování výrobních postupů, sanitace a funkčnosti zařízení., , Zaměstnanecké výhody:, Zázemí české výrobní společnosti s dlouholetou tradicí, Finanční ohodnocení odpovídající nabízené pozici, Firemní benefity - Flexipasy, dotované stravování, poukázky k narozeninám, firemní akce, Pracovní dobu 37.5 hod. týdně.. Pracoviště: Chocoland a.s., Ovčárecká, č.p. 305, 280 02 Kolín 2. Informace: Blanka Douchová, .

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 21 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení pro zpracování chemikálií drcením, mícháním, teplem, filtrováním a destilací Chemik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, Jebousek Martin, e-mail: jebousek@lucebni.cz,, osobně: Pražská 54, Kolín, každé úterý 9 - 11 hod, hlásit se ve vrátnici, , Náplň práce: navážení vstupních surovin, výroba a stáčení hotového produktu do obalu., , Pracovní doba: Po - Ne 6:00-18:00, 18:00-6:00 (krátký, dlouhý týden)., , Zaměstnanecké výhody: dotované závodní stravování, 5 týdnů dovolené, 13. plat.. Pracoviště: Lučební závody a.s. kolín, Pražská, č.p. 54, 280 02 Kolín 2. Informace: Martin Jebousek, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 18 000 Kč

Pracovníci odvozu a recyklace odpadů Manipulační dělníci - dělníci svozu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 8. Poznámka: První kontakt:, Beranová Daniela, tel.: 702 208 250 od 8 do 16:30 hod,, e-mail: daniela.beranova@mariuspedersen.cz, , Náplň práce:, obsluha svozového vozidla odpadů., , Požadavky:, zdravotní způsobilost, smysl pro zodpovědnost, , Pracovní doba:, 5:30 - 14 hod a 14 - 22 hod., , Zaměstnanecké výhody:, fasování ochranných a pracovních pomůcek, drogerie atd., diety 80-110 Kč/den.. Pracoviště: Nykos a.s., 281 63 Kostelec nad Černými Lesy. Informace: Daniela Beranová, +420 702 208 250.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Projekt „Kvalita Očima Pacientů Středočeského kraje“ přinesl nemocnicím jasný signál v čem se zlepšit.
3

Co mají nemocnice zlepšit, si řekli sami pacienti

Videosouhrn 18. března 2018

Příjezd Rudé svině, pálení Morany a otevírání Odry v psím počasí: videa víkendu

Testační komisaři se sešli ve společenském domě

Kolín /FOTOGALERIE/ – Od časného sobotního rána se v Městském společenském domě v Kolíně scházeli testační komisaři spadající pod Krajskou testační komisi Středočeského kraje. Po absolvování celodopoledního školení získali účastníci razítka do svých průkazů komisařů opravňující je mimo jiné i k testování historických vozů na jejich původnost nebo způsobilost k silničnímu provozu.

OBRAZEM: V Doubravčicích už začali s malováním vajíček

Doubravčice - V neděli odpoledne se v Kulturním domě v Doubravčicích konal Velikonoční jarmark, který návštěvníkům nabídl výtvarné a řemeslné výrobky, či místní pochoutky. Na jarmarku byly k vidění a také k prodeji výrobky dětí z Komunitní školy Dokolečka. Ty tu nabízeli také místní. Děti měly program zpestřený několika aktivitami. Mohly tu házet balónky na draka nebo si namalovat velikonoční vejce.

Běžce neodradil ani sníh a silný vítr

Český Brod /FOTOGALERIE/ - 25. ročník silničního běhu Českobrodská pečeť se uskutečnil v neděli 18. března v Českém Brodě u Podviničního rybníka. 

OBRAZEM: Zlatým hřebem veltrubského plesu bylo dráždivé pánské vystoupení

Veltruby - Zpočátku Hasičský ples ve Veltrubech pořádaný v sobotu 17. března Sborem Dobrovolných hasičů obce připomínal tradiční vesnickou tancovačku doprovázenou oblíbenými hity v podání skupiny Domino.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT