Přišel vašemu známému na poštu doporučený balík, ale z nějakého důvodu si pro něj nemůže osobně dojít? Žádný problém, stačí když vám zapůjčí svůj občanský průkaz a můžete mu pro něj dojít vy sami.
To, co se na první pohled může zdát jako ulehčení situace, ovšem může být lehce zneužitelné. Redaktor Kolínského deníku vyzkoušel na vlastní kůži, zda je toto možné uskutečnit i na hlavní kolínské poště na náměstí Republiky.

Zkouška proběhla bez problémů

Test spočíval v tom, že se pokusil vyzvednout doporučený balík, který byl na poště uložený na jméno člověka, který byl o deset let starší a nepříliš podobný našemu redaktorovi. Pro účel této zkoušky byl náš zaměstnanec vybaven občanským průkazem dotyčné osoby. Po příchodu do budovy pošty a vyčkání v pořadí dalších zástupců, kteří čekali na volné místo u přepážky, bylo jeho číslo vyvoláno k okénku s číslem osm. Pracovnice za poštovní přepážkou rozměrný obchodní balík přinesla, opsala si údaje z občanského průkazu a s oslovením jménem osoby, které bylo uvedeno na dokladu, vyzvala redaktora k podpisu předávacího protokolu. Vše tedy proběhlo bez sebemenších problémů a ze strany zaměstnankyně nedošlo ani k sebemenšímu zaváhání při předávání zásilky cizí osobě.

Tato situace byla sice plánovaná, dotyčný člověk s vyzvednutím zásilky souhlasil a doklad dobrovolně poskytl. Ovšem výsledek dokázal, že se této „benevolence“ ze strany pracovnice pošty dá zneužít při odcizení či ztrátě dokladů. K problému se vyjádřilo i vedení České pošty. „Podle poštovních podmínek má pracovnice povinnost kontrolovat jméno a příjmení, které se musí shodovat s doklady i se zásilkou. Měla by ovšem namátkově kontrolovat i podobu. Pokud by kvůli našemu pochybení vznikla škoda, Česká pošta by samozřejmě škodu uhradila,“ řekla mluvčí Dita Václavíková.