„Vinohradské vinobraní je po šestnácti letech největší oslavou vína v Praze a zároveň je součástí festivalu Dny žižkovského kulturního dědictví" informovala Vladislava Hujová, starostka městské části Praha 3.

Hlavní program vinobraní se nesl v duchu císařského dvora Rudolfa II. „Rozšířili jsme náš již pestrý šatník, speciálně pro tuto akci jsme našili nové renesanční kostýmy, které nám pomohly lépe vystihnout císařskou šlechtu po boku Mojmíra Maděriče, který představoval Rudolfa II. Volně jsme se inspirovali známým českým filmem Pekařův císař a Císařův pekař," popsal  Tomáš Tvrdík ze společnosti Poprávu.

„Byl to pro nás trochu oříšek, protože teprve týden před akcí jsme se dozvěděli, jaké konkrétní role máme ztvárnit. A protože jsme dostateční blázni a co nejvíce chceme vyhovět pořadatelům v jejich představách, tak dámská část sedla za šicí stroje a ráno před odjezdem na akci bylo pět nových kostýmů na světě," dodala další členka sdružení Eliška Sochůrková.

„Bylo nám ctí dělit se o pódium i s jinými soubory, například výbornou taneční skupinou Trn v oku a stejně tak skvělou dobovou kapelou Bakchus. Společně s Divadlem V Pytli, které si nás přizvalo ke spolupráci, jsme ztvárňovali různé etudy, které se mohly odehrávat na císařském dvoře. Tentokrát jsme nešermovali, ale vyzkoušeli jsme si menší divadelní role. Byla to pro nás další zajímavá zkušenost," vysvětluje Tomáš Tvrdík.

Eliška Sochůrková doplnila, že Divadlo V Pytli dokonale prověřilo pružnost, pohotovost a přizpůsobivost společnosti Poprávu. „Hlavně fantazii a tvořivost týkající se rekvizit a kostýmů. Před dvěma týdny  jsme s nimi vystupovali v lázeňském parku v Teplicích při příležitosti druhého ročníku akce Piknik s Beethovenem. Naším úkolem bylo předvést ukázku vojenského lazaretu za dob Napoleonských válek," dodává.

Účinkování společnosti Poprávu na akcích je různorodé, někdy se jedná více o divadlo než o historii, a tak může někoho napadnout, že třeba lékařské vybavení, které společnost má, není hodnověrné. Tentokrát se nejednalo o historickou přednášku, ale o to pobavit a rozesmát diváky. Dětí ani dospělí se nebáli vyzkoušet si roli raněných vojáků a tím okořenit  scénky.

Letošní září se pro společnost Poprávu nese pod taktovkou teplického Divadlo V Pytli. Společnost vyrazila i na další společné účinkování v Proboštově u Teplic. „Jako vždy se držíme našeho motta Nás baví bavit davy," uzavírá Tomáš Tvrdík.