Jedním z důvodů, který mimo jiné padl na veřejném zasedání zastupitelstva, kde se o záležitosti zpoplatnění popelnic hovořilo, byla jejich poměrně velmi častá obměna. V poslední době město nakupovalo na pět set nových nádob, přičemž ta nejmenší stojí přes tisíc korun, kontejner dokonce víc než šest tisíc korun.

„Lidé s popelnicemi nehospodařili dobře, čísla jsou vypovídající, hodně často se nádoby na odpad mění, ať už kvůli tomu, že poškozují, nebo také kradou,“ komentoval posléze starosta Jiří Buřič s tím, že zde byl popud k tomu, aby vlastníky nádob byli uživatelé, nikoli provozovatel služby svozu odpadu, nebo dokonce město. Od ledna tedy ten, kdo bude užívat známku, tedy službu, bude mít za povinnost vlastnit nádobu na odpad.

Novou popelnici si tedy lidé buď rovnou koupí, nebo pronajmou. Dořešit se musí ještě, co s těmi starými. Město bude podle starosty s občany jednat v tom směru, aby si starší popelnice odkoupili. „Je to otázka dohody o ceně,“ dodal starosta.

Dosud Kolíňáci platili za svoz a likvidaci odpadu 492 korun na osobu a rok. Nyní k tomu přibývá platba za koupi či pronájem popelnice. Nájem se bude platit do doby zaplacení popelnice. Platby jsou plus mínus spočítané na životnost nádoby. Koupit popelnici si lidé budou moci buď od AVE Kolín za zde uvedené ceny, nebo třeba rovnou od výrobce. „To už je na každém občanu. Pro město AVE Kolín zajišťuje celý odpadový servis včetně dovozu nádob,“ říká starosta Jiří Buřič a odpovídá tak také na otázku zastupitele Jiřího Tučka, proč Kolín nakupuje popelnice zde a nikoli od výrobce.

Cena popelnic:
Objem pronájemkoupě
120 litrů 155,– ročně 1200,–
240 litrů 180,– ročně 1610,–
kontejner 715,– ročně 6100,–