Cestování po soudech už je nebaví, ale asi jen tak neskončí. Josef Hladík s Davidem Procházkou, kteří se ocitli na lavici obžalovaných, když údajně coby policisté měli zbít zadrženého recidivistu Jiřího Slezáka, se musí smířit s novým projednáváním své kauzy.

Věc se vrací tam, kde začala. K soudu v Kolíně. Ten už vyřkl osvobozující rozsudek, jenže odvolací Krajský soud v Praze řekl, že je zapotřebí doplnit dokazování. „Je třeba nechat vypracovat nový znalecký posudek z oboru lékařství, který posoudí mechanismy, jak došlo ke zranění poškozeného,“ sdělila krajská soudkyně Helena Řičicová. Podotkla, že závěry znaleckého posudku, na jehož základě rozhodoval kolínský soud, nejsou přesvědčivé.

Budeme bojovat dál o svou nevinu

„Věřil jsem, že to u krajského soudu skončí. Bohužel vše dopadlo jinak. Nedá se nic dělat, budeme bojovat dál o svou nevinu,“ řekl Deníku David Procházka. Jemu i Josefu Hladíkovi hrozí za zneužití pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví až pětileté vězení. Kdyby byl případ posouzen navíc i jako vydírání, trest by se ještě o tři roky mohl zvýšit.

Případ se vleče už téměř tři roky

Případ se táhne už téměř tři roky. Vše se seběhlo 21. ledna 2005 na služebně v Týnci nad Labem.
Procházka ještě s jiným kolegou zadrželi Jiřího Slezáka v okamžiku, kdy se chystal vloupat do domu v Týnci nad Labem. Zadrželi jej a předvedli na služebnu. Procházka měl přivolat kolegu Hladíka a společnými silami měli Slezáka nepřípustnými metodami donutit, aby uvedl svou pravou totožnost. Slezák jim totiž údajně o svém jménu lhal.

Kolínský soudce Miroslav Vobořil je však neuznal vinnými. To především díky svědectví soudní znalkyně, která konstatovala, že zranění, jež Slezák na svém těle popsal, se nestala tak, jak uvedl. Vylíčil totiž, že jej muži zákona zbili teleskopickým obuškem. Znalkyně to ovšem označila za nemožné. „Šlo o zásadní důkaz v jinak velmi složitém případu, kde bylo těžké se přiklonit k jedné ze dvou odlišných verzí,“ řekl Vobořil. Dodal přitom, že když soud měl pochybnosti o vině, musel rozhodnout ve prospěch obžalovaných. „A to i přesto, že některé okolnosti nasvědčují tomu, že na služebně k jistému konfliktu došlo,“ podotkl soudce.

Přestože Vobořil policisty osvobodil, vytkl jim několik pochybení, která obžalobě nahrávala. Například to, že David Procházka provedl u zadrženého Slezáka bezpečnostní prohlídku až půl hodiny po předvedení na služebnu.

David Procházka u policie skončil

David Procházka, který letos na konci dubna řady policie opustil, se hájí tím, že Slezák jej napadl jako první při bezpečnostní prohlídce.
Hladík, který nadále u policie pracuje, tvrdil, že na služebně nebyl. „Neměl jsem službu. A není pravda, že by mě kolega Procházka zavolal, abych přijel,“ doplnil.

Historii kauzy čtěte ZDE.