Komplikace na dovolené

Jedno z dětí, jedenáctiletý syn, odcestoval s tímto pojištěním na společnou dovolenou s prarodiči na Korfu. „Těšila jsem se na krásnou bezstarostnou dovolenou s vnukem a ani v nejhorším snu by mě nenapadlo, co nás čeká,“ vyprávěla už jednou Deníku na straně čtenář reportér Helena Vejdělková.
Vnukovi po několika dnech začalo být špatně. Řecký lékař konstatoval, že se nejedná o obyčejnou bolest břicha v důsledku dietní chyby, ale pravděpodobně o akutní zánět slepého střeva, a nechal chlapce okamžitě převézt do státní nemocnice do Kerkyry. Tam se dítěte hned ujal místní zdravotnický personál a urychleně ho operovali.

„Kdo neprožil něco podobného, neumí si představit, co strachu jsem zažila, jak jsem se bála o život vnuka, protože operační zákrok lékaři prováděli už v zánětu pobřišnice. Když se vnuk probral z narkózy, oddychla jsem si, ale začalo další martýrium,“ vzpomíná na neradostné chvíle Helena Vejdělková.

Smluvní podmínky

Následující den hlásila na telefonním čísle uvedeném na cestovním pojištění asistenční službě AXA pojistnou událost. Jaké bylo překvapení, když se dozvěděla, že na vnuka se pojistka nevztahuje. Důvod? S dítětem necestuje osoba, která pojištění uzavřela.

„Syn šel s dotazem, je-li nějaké omezující podmínka pro plnění pojistné události na místo, kde pojištění sjednal, a od přepážkové pracovnice se dozvěděl, že žádný problém není. Doma si potom ve smluvních podmínkách přečetl, že opak je pravdou,“ uvádí Vejdělková.

V dnešní uspěchané době se málokdo zastaví nad drobným písmem používaným pro smluvní podmínky. „Podmínky čtu jenom u důležitých smluv. Tam, kde předpokládám serióznost v jednání obchodního partnera, je nečtu, spolehnu se na to, že mně protějšek nic nezamlčuje,“ potvrzuje muž oslovený na kolínském Karlově náměstí.

Cestovní pojištění

Jak to tedy je s cestovním pojištěním? Pojišťovny, které uzavírají cestovní pojištění na rodné číslo pojištěného, žádné limitující podmínky nemají. „Dítě může cestovat klidně bez doprovodu rodičů, má pojistku na svoje rodné číslo, to je podstatné,“ sdělila pracovnice Kooperativy.

Její kolegyně z České pojišťovny a z Generali to potvrdily a dodaly: „Běžně se uzavírá pojistka pro školní zájezdy, na jedné pojistce je třeba čtyřicet žáků, každý pod svým rodným číslem a každý z nich je pojištěn pro případ léčebných výloh.“

Limitující omezení

Odlišná situace je ale u cestovního pojištění pro držitele platebních karet. Tajemnice a tisková mluvčí ČSOB Pojišťovny Jitka Polívková uvedla, že rodinní příslušníci jsou pojištěni prostřednictvím některé z variant Family cestovního pojištění k platebním kartám v případě, že cestují společně s držitelem platební karty.

„Je to jedna z podmínek tohoto pojištění. Pokud tato podmínka klientovi nevyhovuje, nemusí si pojištění sjednávat,“ dodala. Informovanost by měla být zaručena. „Pojistník, tedy banka, je ze zákona povinen seznámit pojištěné osoby s rozsahem pojištění, které v jejich prospěch sjednal. Pojištěná osoba (klient) při sjednání cestovního pojištění k platební kartě svým podpisem stvrzuje, že byla seznámena s rozsahem pojištění a pojistnými podmínkami,“ objasnila Polívková.

Co jsme psali už dříve na straně Čtenář - reportér…

Taky jste si přáli prožít krásnou bezstarostnou dovolenou se svými dětmi nebo vnuky? I my jsme měli tuto představu a tak jsme se s CK Cesta vypravili společně s naším jedenáctiletým samostatným vnukem na řecký ostrov Korfu.

A taky to tak bylo, až do chvíle, kdy řecký lékař nekompromisně zavelel: „Okamžitě do nemocnice, to není jen obyčejná bolest břicha z dietní chyby, ale možná akutní zánět slepého střeva.“
Nechal nás okamžitě převézt do jediné státní nemocnice, do Kerkyry, kde se nás okamžitě ujal místní zdravotnický personál a po urychlené operaci, kdy vnukovi šlo přímo o život, provedli zákrok už ve stavu zánětu pobřišnice. Nakonec všechno dopadlo dobře a po pětidenním pobytu ve zdejší nemocnici jsme se mohli vrátit letadlem s celou českou skupinou zpět.
A teď, proč to hlavně píšu. Píšu to především proto, abych upozornila a varovala všechny důvěřivé cestování chtivé spoluobčany, jak je důležité mít s sebou svůj evropský průkaz kterékoliv zdravotní pojišťovny a nespoléhat na žádné lákavé komerční připojištění, tak jako to udělali vnukovi rodiče u ČSOB. Otec uzavřel celoroční Cestovní pojištění pro držitele platební karty ČSOB -Exclusive family pro sebe, manželku a dvě děti do lákavé výše pojistného plnění a taky za příslušně tučnou částku korun. Myslíte si „vše v pořádku“ až do chvíle, kdy se něco stane a vy hlásíte asistenční službě AXA na uvedeném telefonním čísle pojistnou událost. Plni strachu o život dítěte, v nervovém stavu na pokraji zhroucení, vám zhruba po dvanácti hodinách příjemný ženský hlas, strojově chladný, cynicky oznámí, že pokud s dítětem necestuje osoba, která pojištění uzavřela, nemáte nárok na nich něco požadovat. Co hyenismu a lidsky necitlivého postupu… Ani špetka snahy poradit, jak celou situaci řešit. Jak odlišný přístup k člověku v nouzi oproti jednání lékařů a delegátů cestovky na dalekém Korfu.

Nechci ani pomyslet, co by se stalo a jak by to dopadlo, kdyby se tohle přihodilo matce s dětmi na dovolené mimo Evropskou unii, třeba v Tunisu. Nejsmutnější na celé věci je, že paní od ČSOB, se kterou syn pojištění uzavíral, ho vůbec na tuto skutečnost neupozornila. A i po události stále tvrdila, že je vše v pořádku.
Proto pozor, když uzavíráte lákavě vyhlížející pojištění. Lepší je uzavřít pojištění léčebných výloh těsně před každou jednotlivou cestou přímo na jednotlivé osoby, nejlépe u pojišťovny za pár korun, než bezmezně věřit a nakonec naletět některému peněžnímu ústavu, který hlavně hledí na svůj profit.
Ještě že je náš stát členem Evropské unie, kde každý držitel evropského průkazu zdravotního pojištění má právo na úhradu nákladů akutní zdravotní péče z titulu svého zdravotního pojištění.
Jestliže se alespoň někdo z mé špatné zkušenosti poučí a předejde případnému maléru, pak budu ráda, že tento článek splnil svůj účel - VAROVAT.
Závěrem bych chtěla poděkovat delegátům cestovní kanceláře Cesta Travel Kolín, slečně Ivaně Bláhové a zástupci pro rekreaci na Korfu panu Janisi Anthisovi za obětavou pomoc při zařizování pomoci pro našeho vnuka.
Helena Vejdělková, Kolín