Čtyřpodlažní parkovací dům by se měl možná už letos začít stavět na Žižkově v místě dnešního parkoviště na rohu ulic Kunštátská a Jeronýmova. Ze současných 58 parkovacích míst tak vznikne o stovku více, tedy 158. Kraj s výstavbou garáží souhlasí, investorem je firma Polabská stavební. Té také město podle starosty Poděbrad Jozefa Ďurčanského město prodá svůj pozemek pod budoucími garážemi.

Ďurčanský také tvrdí, že podobné parkovací domy budou časem i v centru města. „Vidím to jako trend,“ řekl starosta.
Zástupci Polabské stavební zažádali před časem o stavební povolení. Řízení bylo ovšem zatím pozastaveno. „Kraj měl přezkoumat vliv budoucích garáží na životní prostředí,“ řekl Nymburskému deníku Miroslav Rovný z odboru výstavby.

V těchto dnech kraj rozhodl a se stavbou souhlasí. Součástí jeho oznámení je i rozptylová studie, která hodnotí případné vyšší koncentrace výfukových zplodin. Z jejího závěru vyplývá, že záměr nebude výrazně ovlivňovat životní prostředí k horšímu.

K obnovení stavebního řízení ovšem ještě chybí vyjádření ministerstva životního prostředí. „Jde o listinu, která má vyhodnotit parkovací dům z hlediska jeho zakomponování do krajiny,“ řekl starosta Jozef Ďurčanský.

Parkovací dům na Žižkově je navržen jako třípatrový s půdorysem do písmene eL. Nejméně osm parkovacích míst tu najdou i imobilní spoluobčané.