Co přesně se stalo s mladým životem, který skončil 17. června velmi záhy? To musí určit až odborní lékaři. Policie je vzhledem k věku dítěte limitována v poskytování informací. „Mohu potvrdit, že naši vyšetřovatelé byli v Plaňanech na místě. Jednalo se o úmrtí nezletilce. Příčinu úmrtí určí až lékařská pitva,“ nastínila mluvčí kolínské policie Petra Čimová.

Podobně se vyjádřila i rychlá záchranná služba. „Ano, ve středu jsme u případu zasahovali. Ovšem vzhledem k okolnostem vám nemohu v současné době více říci,“ vylíčila Deníku Tereza Janečková, tisková mluvčí středočeských záchranářů, která se rovněž odvolávala na očekávaný výsledek nařízené lékařské pitvy.

Po Plaňanech se v těchto dnech nesou různé teorie. V myslích některých obyvatel není vyloučeno ani něčí zavinění. „Rodina byla v městyse poměrně známá. Nepocházela z ideálních sociálních poměrů. Matka dítěte holdovala alkoholu, takže bych se ani nedivila, kdyby to dítě zemřelo na nějaké náhlé selhání,“ uvažovala o tragédii mladá dívka z Plaňan.

Ovšem ne všichni se s touto teorií ztotožňují. „Je pravda, že tato rodina byla ze sociálně slabších poměrů, ale rozhodně nevěřím tomu, že by za to nějak mohla,“ vyjádřila se postarší žena procházející místním náměstím. „Podle mě je to také hloupost. Nedávno jsme je právě viděli na procházce a ještě jsme říkali, jak je to děcko čisté a upravené a že se o něj matka pěkně stará. Více asi objasní až doktoři, ale určitě bych to rodině za vinu nedávala,“ doplňuje jí její kolegyně, která se s dotyčnou rodinou znala.

Plaňanský smutný případ bohužel není v poslední době ojedinělým. Jak již Kolínský deník informoval, k obdobnému tragickému úmrtí došlo nedávno také v Cerhenicích. I zde se jednalo o úmrtí malého dítěte za nevyjasněných okolností.

V tamním případě bylo však dítě teprve několik týdnů staré. Rodiče malého dítěte měli ráno v postýlce najít bezvládné tělíčko. Ihned se pokoušeli poskytnout první pomoc a přivolali rychlou záchrannou službu. Zde se však lidé přikláněli k horší variantě. „Nezdá se mi, že šlo o náhlý syndrom novorozeneckého úmrtí. Dítěti prostě nevěnovali dostatečnou pozornost,“ myslí si senior, stejně jako další nezávisle na sobě oslovení obyvatelé.