Stala se totiž vicemistryní světa v rybolovu v italském Borettu. „Její sportovní úspěchy dosáhly v letošním roce skoro maxima a je naší povinností to ocenit,“ řekl při slavnostní příležitosti starosta Plaňan Martin Charvát.

Při letošním Mistrovství světa v lovu ryb udicí na plavanou v Itálii však dosáhla rodačka z Plaňan na zatím životní úspěch. Z více než osmdesátky soutěžících ji dokázala porazit jen jedna.

Při samotném závodě chytaly jedenáctimetrovými pruty hlavně karasy a cejny. „O vítězství pak rozhodovala celková váha chyceného úlovku za tři hodiny po oba soutěžní dny,“ popsala Hana Purkrábková s tím, že během závodu se sčítal i počet chycených ryb, ale na konečný výsledek to nemělo vliv. „Bylo to spíše pro diváky, aby měli přehled,“ doplnila.

Celé mistrovství i s tréninky trvalo týden. Hlavní závod se pak na umělém kanálu uskutečnil závěrečné dva dny. „Nápomocen nám byl italský trenér, který místní vodu dobře znal a měl tam spoustu kamarádů, kteří nám hodně pomohli,“ popsal otec a trenér v jedné osobě Pavel Purkrábek.

Velkým plusem prý byla i živá nástraha, kterou měli k dispozici. „Tu nám přivezli z Polska. Šlo o larvy pakomára. Stejnou návnadu měly i Němky. Jedna z nich také nakonec zvítězila, další skončila třetí,“ popsal Purkrábek. V kategorii družstev zvítězily Němky, druhé byly rybářky z České republiky a bronzovou příčku obsadily Maďarky. Celkem se zúčastnilo 16 zemí.

Do karet jim hrál i los na místo pro chytání v samotném závodě. „Nejlepší místa jsou ta krajní. A ta jsme si vylosovali. Základ úspěchu je i dobře a přesně nakrmit,“ vysvětlil Purkrábek s tím, že už samotná příprava návnady je doslova alchymie. „Příprava na závod trvá dvě hodiny. Nepřipravuje se jen návnada, ale i náčiní,“ dodal.

Na příštím mistrovství už chtějí dosáhnout na kov nejcennější.