Nejeden kolínský řidič zlostně podupává. „Jasně, oberte nás, kde se dá!“ nechal se slyšet sedmatřicetiletý motorista Tomáš. Prakticky poslední možnost bezplatného parkování v centru Kolína – parkoviště v areálu bývalého pivovaru – zmizí. A to tak, že rychle. Radní se dohodli, že využijí přechodné doby, kde je areál volný pro parkování a zřídí zde placené parkoviště.

Parkomat by měl být umístěn u vjezdu bránou purkrabství, výjezd pak do Sokolské ulice, takže vznikne jakýsi rotační pohyb vozidel.
Kdy? Neprodleně, jakmile se zařídí parkomat a učiní další opatření typu odstranění překážek provozu, instalování dopravního označení vjezd, výjezd a podobně.

Radní v této chvíli schválili sazbu 12 korun na hodinu s možností poloviční půlhodinové sazby. „Současně s tím jsme rozhodli ještě o úpravách jiných parkovišť, a to v ulici Na Pobřeží, kde se tarif sníží z 12 korun na hodinu na 12 korun za den podobně jako u nádraží,“ uvedl místostarosta Roman Pekárek.

„Slibujeme si od toho, že část řidičů, kteří využívali pivovar, budou využívat právě parkoviště pod pojišťovnou, tedy Na Pobřeží a přilehlé parkoviště pod jedním parkomatem, kde dosud nebylo využití tak velké. Věříme, že uspokojíme obě skupiny lidí, tedy jak dlouhodobé, tak i krátkodobější parkování pro potřeby návštěvy úřadů a podobně,“ dodal.

Někteří řidiči si možná vzpomenou na sliby radnice, že zóna placeného stání se nebude razantně rozšiřovat, dokud nevznikne záchytné parkoviště, plánované u Modrého bodu. „Ona snad je někde v centru větší plocha než jedno dvě místečka zdarma? Pivovar je snad nejhojněji využívané parkoviště a bylo poslední bezplatné. A u Modrého bodu je tak akorát měsíční krajina a ne záchytné parkoviště,“ řekl řidič modrého Renaultu.
Radnice má parkoviště na Modrém bodě v plánu, je to výhledová varianta. Přiznává, že v nejbližší době nebude. „Nejsou ještě ani dořešeny pozemky,“ naznačil místostarosta.

Podle smělejších plánů mělo být parkoviště hotové už v roce 2006. „Máme v této věci skluz,“ přiznala radnice v březnu 2007. V osazování parkomatů se ovšem, jak vidno, skluz neobjevuje.

„Už je na čase, aby se oslovila i podnikatelská říše, zvlášť v tuto chvíli, kdy mnozí podnikatelé prožívají krizi. Mohli by přemýšlet o investičním záměru, a pakliže to vidí stejně jako my, že je lukrativní záležitost vydělávat na odstavených vozidlech, mohli by přijít s nápadem, kde postavit parkovací dům. Zastupitelé si ho přejí, ale nechtějí být investorem,“ uvedl k současné situaci starosta Jiří Buřič.