Důvodem snahy je zejména kriminalita související s dealerstvím drog, které v Pečkách a okolí kvete. Narkomani se sem pro své dávky sjíždí z širokého okolí včetně Prahy (díky dobré dopravní dostupnosti po železnici) a některým zkrátka zrovna chybí peníze na nákup drogy. A tak si je opatřují všelijak, neohlížejíce se na meze zákona. Častými jsou drobné krádeže všeho, co se dá rychle zpeněžit, jako výjimečné nelze označit ani přepadení za účelem získat peníze rychleji než následným prodejem ve sběrně či zastavárně.
„Sháníme informace, chystáme se do Českého Brodu, kde civilisté, pracující pod křídly městské policie, 24 hodin denně sledují dění ve městě na monitorech bezpečnostních kamer,“ nastínil starosta. Počet kamer v Pečkách by se měl rozšířit z šesti na osm. Nákup dalších je i součástí letošního rozpočtu města.
Říká se, že všechno je o penězích. Samozřejmě to platí i o pečecké městské policii, ovšem ne zcela. „V podstatě i peníze bychom vyčlenili z rozpočtu, samozřejmě na úkor investičních akcí, či by přispěl právě dobrovolný svazek obcí. Ale problém je v lidech. Dvakrát jsme rozhodli vytvořit městskou policii, dvakrát jsme vybírali zaměstnance a dvakrát se vše zrušilo, protože vhodné lidi jsme prostě nenašli,“ postěžoval si starosta. Snad od příštího roku by se mohlo blýsknout na lepší časy a městská policie začít fungovat. „Nejdřív ale musíme mít vytipované potenciální strážníky. Nemá význam zřizovat městskou policii v počtu dvou, tří strážníků, je potřeba alespoň šest,“ dodal starosta. Navíc se bude město pídit po grantech, na které by mohlo co do snahy o zvýšení bezpečnosti dosáhnout. Momentálně zpracovalo žádost o dotaci na opatření před školou, kde by chtělo měřiče rychlosti, signalizátory se záznamovou kamerou a osvětlení přechodu.
Město také řeší situaci na nádraží, kde si narkomani píchají drogy beze studu před cestujícími. Dráha je vykáže, přijede policie, udělá totéž, ale druhý den jsou tu feťáci zase.