Na sklonku tohoto týdne se trojice policistů vybavená promítací technikou, kartičkami a letáky s názorně vypodobněnými informacemi, ale i s ukázkami testerů na přítomnost drog a drog samotných vydala do pečecké základní školy, aby tu pobesedovala s žáky nejvyšších ročníků. A varovala, co je čeká, pokud si začnou s drogou. Tester na drogy, který policisté nechali mezi žáky kolovat, se vrátil poměrně brzy.

Na rozdíl od fotografií narkomanů tak, jak vypadají, když je policie s rozpíchanými žílami najde na špinavých veřejných záchodcích. Ty putovaly z ruky do ruky takřka hodinu.

Policisté vysvětlili, kdy se třeba v případě pěstování marihuany jedná o přestupek a kdy už jde o trestný čin, nastínili zodpovědnost těch žáků, kteří už mají občanský průkaz, co se týče požívání alkoholu před 18. rokem věku, nechyběl ani krátký výchovný film. Dobrým momentem akce je jistě i fakt, že policisté dokázali s žáky mluvit jazykem jim blízkým a vyprávět tak, jako by si povídali doma v obýváku. A třeba také varovat prostřednictvím skutečných případů, které se staly přímo v Pečkách.

„Člověk pod vlivem drog má skutečně posunutý práh bolesti. Mladá dívka pod vlivem pervitinu šla po náměstí, rozbila výlohu a střepy začala jíst. Asi si dovedete představit, jak jí bylo, když se probrala,“ popsali policisté. „K další slečně nás volali na nádraží. Procházela se po kolejích. A nehodlala je opustit. Vysvětlila nám, že nemá na vlak a nutně se potřebuje dostat do Hradce, a tak se rozhodla, že se sveze vepředu na lokomotivě,“ dodali k popisu například agresivních narkomanů, kteří musí–li být po dobu nezbytně nutnou připoutáni třeba k mříži, jsou schopní si ruce roztrhat do krve, protože zkrátka nevědí, co dělají, a necítí bolest.

No co, vždyť si dáš jen jednou… Věta, jejíž obrovskou zrádnost se také policisté žákům snažili vysvětlit. „Jsou drogy, které si dáte jednou, a máte závislost,“ řekl policejní odborník. „Anebo vám někdo řekne – hele, tady máš, zadara, dej si. Pervitin. A on bude nekvalitně udělaný. A máte to spočítané. To si dáte jednou a je to naposledy. Druhý den vás už jen někdo přijede sebrat,“ popsali možnost, kdy droga člověka zabije během jediné dávky.

„Dejte pozor na návody na internetu, jak vyrobit pervitin. Jde o silně těkavé látky. Jeden chlapec dal o miligram méně. Teď je na Vinohradech s rukou v břiše. Bouchlo to, barák vyhořel, kluk v kritickém stavu v nemocnici…“

Kokainu a heroinu podle zkušeností policie jdou do naší země tuny denně. Je hodně lehké se k droze dostat. Pervitin je výsadou českých feťáků, málokdo ho umí uvařit – tedy tak, aby na něm šlo vydělávat, nikoli zabil po první aplikaci . Nyní už se vaření „perníku“ učí i někteří cizí státní příslušníci trvale u nás žijící.

„Jak se bránit drogám? Vůbec nezačínat!“ apelují policisté. „Pokud by se vám stalo, že by vám někdo drogu nabízel, řekněte o tom někomu, doma, ve škole, ale nenechávejte si to jen pro sebe,“ nabádá Věra Žídková, která chystá podobné přednášky i na školách v okolí Peček, besedovat bude v průběhu celého roku i s dospělou veřejností.

V pečecké škole za svou přednášku a besedu policisté na konci sklidili od žáků potlesk.