Železniční policie, která zajišťuje bezpečnost cestujících ve vlacích, začala vystupovat v Pečkách a do odjezdu svého dalšího vlaku zajišťovat pořádek na peronech, vestibulu a v čekárně. Městský úřad zahájil jednání s bezpečnostní agenturou, kterou si spolu s ČD najme. „Tento krok považuji za velmi důležitý,“ říká odborný ředitel terénního programu Tomáš Žák. „Ostraha tak získá více pravomocí k zásahům, než by měla jen pod smlouvou s městem,“ dodal.

České dráhy počítají s rozšířením kamerového systému na další místa nádraží, především do podchodu, a chystají uzavření vestibulu už ve 22 hodin. Prostor zajistí instalaci zabezpečeného kontejneru na použitý materiál uživatelů drog. „Drogovou scénu v Pečkách máme zmapovanou. Pracovníci terénního programu sesbírali v uplynulém půlroce 523 použitých stříkaček, což je oproti 1. pololetí minulého roku značný nárůst (325 kusů). Uživatelé drog budou intenzivně seznamováni s umístěním kontejnerů,“ říká terénní pracovník Prostoru Roman Kunc. „Dále nabízíme ČD školení personálu. Seznámíme jej s pravidly, jak jednat s uživateli drog a předcházet konfliktům, jak se chovat v krizových situacích,“ upřesňuje další přijaté opatření Tomáš Žák. „Od té doby, co železniční policie nádraží prochází, se bezpečnost zlepšila. Narkomanů ubylo, ale samozřejmě se problém nevymýtil zcela,“ konstatoval starosta Milan Urban.

Rozhodnutí o najmutí bezpečnostní agentury padlo na poslední schůzce městské rady. „Na zkoušku na měsíc pozveme bezpečnostní agenturu na 24 hodin týdně. Začne ve městě působit od 1. října,“ upřesnil starosta s tím, že krok si vyžádal rozpočtové opatření.
Ze strany pečeckých zastupitelů je velký tlak, aby se v rozpočtu na příští rok objevila položka na zřízení městské policie. „Uvidíme,“ krčí rameny starosta s tím, že osobně zastává názor, že městská policie by neměla suplovat práci státní policie a jde také o finančně dost nákladnou záležitost. „Jeden strážník vyjde na půl milionu ročně. Jeden, dva, ani tři nemají cenu. Minimální počet je šest mužů. To je třímilionový úvazek do rozpočtu, a to nepočítám zázemí, auto, výstroj, výzbroj, školení,“ dodal. Varianta, že by na městskou policii přispívaly i obce z okolního regionu, odkud se do Peček narkomani také sjíždí, je sice stále aktuální, ale zatím není jasné, v kolika zastupitelstvech by se našla ochota se finančně podílet.