Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: V pečeckém parku vysadili novou alej

Pečky - Místní park prochází v posledních letech mnohými změnami, které se týkají nejen zeleně, ale i staveb, které zde nově vyrostly.

9.12.2009 7
SDÍLEJ:

Nově vysazená alejFoto: Odbor životního prostředí MěÚ Pečky

Původní záměr založení parku byl nejen ozelenit určitou část města, která by sloužila odpočinku a regeneraci, ale měla mít i vzdělávací a výchovný efekt pro školní mládež. Žáci v hodinách výuky přírodovědy chodili do parku, kde určovali různé druhy dřevin a keřů. Možná, že z tohoto důvodu zde byly vysazeny i velmi krátkověké dřeviny, jako jsou břízy, topoly a dřeviny, pro které zde není přirozené životní prostředí.

Výsadba byla započata přibližně v roce 1949, a to zároveň se stavbou dnes již bývalého koupaliště. V té době byla také vysazena i topolová alej, která tvořila větrolam a předěl od železniční trati Praha – Kolín.

Jistě si mnozí z vás říkají, proč se vykácela taková řada stromů, ale jak je uvedeno, bylo těmto stromům bezmála šedesát let a jejich zdravotní stav odpovídal jejich stáří. Již v minulosti došlo při špatných povětrnostních podmínkách k samovolnému pádu některých stromů a poměrně velkých suchých větví.

Rozhodnutí rady města Peček o pokácení topolové aleje uspíšil i dopis SŽDC, s.o. Praha, který byl koncem loňského roku zaslán městu Pečky a ze kterého vyplynula povinnost zajistit bezpečnost a plynulost železniční dopravy vzhledem k riziku pádu stromů do kolejiště. Byl zadán a vypracován znalecký posudek znalcem z oboru ochrany přírody a zemědělství, z jehož rozboru vzešel závěr: „U alejových stromů začíná docházet k prosychání korun a tvorbě suchých větví, což je známkou jejich klesající vitality. Prosychání dosahuje v některých případech kolem 90% ideálního objemu koruny, což představuje natolik rozsáhlé omezení vegetační plochy, že jej lze jen velmi těžko ovlivnit i asanačním zásahem. Některé z topolových kmenů mají svislé praskliny, které především v případě nárazového větru mohou snížit jejich stabilitu.“

K pokácení byla vybraná odborná firma a po vydání rozhodnutí odborem ŽP MěÚ v Pečkách bylo letos v únoru započato kácení. Již při pádu několika prvních stromů bylo překvapivé, jak velké bylo ohrožení osob a bezpečnosti trati, neboť některé kmeny stromů byly do poloviny vyhnilé.

Na výsadbu nových stromů požádalo město Pečky o dotaci z Fondu životního prostředí Středočeského kraje. Byl vypracován projekt pro podání žádosti a v návaznosti na usnesení zastupitelstva Středočeského kraje byla městu poskytnuta dotace pro realizaci. Na místo původní aleje bylo vysázeno třicet javorů a deset buků.

Nová alej lemuje cestu kolem sportoviště a odděluje ho od železniční trati tak, jako měla za úkol původní topolová alej. Je nepochopitelné a smutné, že při samotné realizaci někdo odcizil podpůrné kůly u stromů, a způsobil tak další problémy při výsadbě.

Součástí projektu o dotaci a přidělenou finanční částkou byla i výsadba dvanácti javorů ve Chvalovické ulici, kde je hlavním přínosem odhlučnění a zachycení prachových částic od silnice.

Poskytnutá dotace na novou výsadbu zeleně ve městě je velkým přínosem pro město a jistě přinese i zlepšení podmínek životního prostředí, ve kterém žijeme.

9.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Ilustrační foto

S Deníkem za zábavou. Kam se podíváte?

ANKETA: Půjdete k volbám?

Kolínsko - Ptali jsme se obyvatel Kolínska, zda půjdou volit.

Zdravotně postižení z celého regionu se sjeli na podzimní ples

Kolín /FOTOGALERIE/ – Již po patnácté uspořádalo vedení Domova Na hrádku z Červeného Hrádku v Bečvárech Podzimní ples pro osoby se zdravotním postižením, tentokrát si pro něj vybralo prostory Městského společenského domu v Kolíně.

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Kolínsko - Stavidla rybníka Vavřinec na Kutnohorsku se jako už tradičně v podzimním období o víkendu 14. a 15. října otevřela a jindy klidný Vavřinecký potok, zvaný rovněž Výrovka, se změnil v dravou bystřinu.

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

Kolín /FOTOGALERIE/ - Několik hasičských jednotek nejen z Kolína, množství sanitek, jednotky státní i městské policie, třískot rozbitého skla a vyprošťování zraněných okny vlaku a následné rozmísťování dle závažnosti zranění, v jednom případě dokonce exitus. Tak to vypadalo ve středu odpoledne na kolínském nákladovém nádraží, kde zmíněné složky záchranného integrovaného systému asistovaly u vlakového neštěstí. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení