„Jde o jednoduchou výtvarnou techniku zdobení přes šablonu, neboli patronu," řekl na úvod autor výstavy Jiří Hůla z občanského sdružení Archiv výtvarného umění. „Patronování využívali již staří Římané při kresbě liter na pergamen, ve středověku se patronovaly iniciálky klášterních knih a my se touto výstavou snažíme udělat další krok ke zmapování bohatství černokostelecké keramiky," vysvětlil Jiří Hůla.

Návštěvník tak má možnost zhlédnout ukázky nejrůznějších vzorů a jejich použití na keramice. A přestože se bude pohybovat převážně mezi exponáty z první poloviny minulého století, možná si uvědomí, že technika patronování je stále velmi živá. „Stačí se podívat kolem sebe, šablonami stříkané nápisy a malby jsou výraznou složkou street-artu. Užití patrony a spreje je rychlé, v okamžiku lze pomalovat cokoliv a bleskově zmizet," upozorňuje Hůla a dodává. „Mezi keramiky bývá patronování často považováno za „pokleslé“, protože jde vlastně už o částečný přechod k průmyslové výrobě. Je to technika levná, nevyžadovala praxi nebo odborné školení, přesto pro ní mám slabost. Každý vzor je totiž svým způsobem jedinečný, i při použití patron se objevují drobné odchylky, ať už jde o neostrý okraj, kapku zateklé barvy a podobně."

O tom se návštěvníci vernisáže ostatně mohli přesvědčitna vlastní oči.Stylová pozvánka na výstavu je totiž samavyřešená jako patrona, a tak si velcí i malí mohou vyzkoušet představenou techniku přímo na místě a domů si odnést vlastní výtvor.

Výstavu Patronování je možné v kosteleckém muzeu hrnčířství navštívit až do konce prázdnin.

MUZEUM HRNČÍŘSTVÍ V KOSTELCI N. Č. L.
nám. Smiřických 41, tel.: 321 697 039
Otevřeno:
Čt, Pá 10.00 -12.00; 13.00 – 16.00 hod.
So, Ne 10.00 - 12.00; 13.00 - 17.00 hod.

Václav Kuba