Zavřeno. Cedulky s tímto nápisem visely na místech, kde se vydávají cestovní průkazy celý poslední týden v březnu. Důvod? Technické úpravy spojené s přechodem na zbrusu novou technologii, která se spojena s takzvanými biometrickými pasy. Staré zelené knížečky postupně nahradí průkaz, který bude mít zaznamenán váš otisk prstu, naskenovaný obličej a elektronický podpis.

Zbrusu nový doklad, který v roce 2004 schválila Evropská Unie, začali již vytvářet i pracovníci na kolínském městském úřadu. Z původní budovy bývalého okresního úřadu, se místnosti s fotoaparátem a skenerem přesunuly do vnitřní budovy C. A podle slov tamní pracovnice, se zde od prvních dnů měsíce dubna dveře netrhnou.

„Občas nám přijde, že lidé si nové cestovní doklady zařizují i k cestám, kde je nevyužijí. Dle zákona o cestovních dokladech mohou občané vycestovat do zemí Evropské Unie a schengenského prostoru pouze na svůj platný občanský průkaz. V platnosti taktéž zůstávají i staré cestovní průkazy do doby uvedené na jejich zadní stránce,“ vysvětluje Ilona Dyrčíková, referentka cestovních dokladů na kolínském úřadu. Taktéž doporučuje zeptat se na podrobnosti o zemích, kam člověk cestuje, buď přímo na Ministerstvu zahraničních věcí, nebo u cestovní kanceláře, se kterou občan do cizích krajů cestuje.

Současně se zavedením nové technologie ubyla pro zájemce povinnost vyplňovat žádost o vydání dokladu a přiložení vlastní fotografie. Vše, co nyní k výrobě dokladu potřebujete, je platná občanka, starý cestovní pas a 600 korun. U dětí se platí cena 100 korun. Vzhledem k velmi krátké době, kdy se zatím s novými pasy pracuje, sbírají pracovnice především nové zkušenosti. „Dá se říci, že jedeme v takovém zkušebním provozu. 12. května se bude konat celostátní setkání, kde se budou řešit případné chybičky v systému,“ řekla Markéta Kubíčková, vedoucí správního oddělení Odboru správních činností a přestupků v Kolíně. Problémy jsou občas s otisky prstů. „Například starší občané již nemají tak dobře čitelné otisky, takže to déle trvá. Důležité je také čistota rukou. Máme tu pro občany připraveny i ubrousky, aby si mohli ruce otřít od potu či dalších nečistot přímo na místě. Snažíme se vyjít vstříc,“ dodává Kubíčková.