Centrum města a parkování. Při myšlence na tuto činnost se kdekdo chytá za hlavu. „Skoro vždycky horor,“ komentoval řidič Michal Přikryl, který hledá volné místečko den co den, protože do Kolína dojíždí do zaměstnání. Chybí parkoviště v pivovaru, obsazené jsou i nejmenší uličky, situace se nelepší, spíše naopak. Co na to radnice? Jaké jsou plány?
Hovoří se o záchytném parkovišti u Modrého bodu. „Není to sice úplně nejblíž, ale kdyby bylo, zaplaťpánbu za něj,“ shrnul řidič, který včera podle svých slov objel střed Kolína dvakrát, než místečko pro svou škodovku našel.
Místostarosta Roman Pekárek předeslal, že parkoviště u Modrého bodu je dlouhodobý záměr, stále otevřený proto, že se řeší smlouvy s ŘSD a krajem o předání navazujících pozemků, což souvisí s průtahem a ten zase s obchvatem. „Parkování v bývalém pivovaru se po dokončení prací vrátí do původního režimu, tedy zatím bezplatného,“ dodal s tím, že je ovšem třeba počítat, že se tam dřív nebo později zase bude něco dít, tedy budovat, bourat, upravovat, a to si zase vyžádá uzavírku. Plánovaný parkovací dům v areálu někdejšího pivovaru se nyní řeší s tím, že je třeba upřesnit, zda bude zapadat do budoucí koncepce celé lokality.
„Jiný prostor pro parkoviště nemáme. Pokud chce řidič parkovat v centru a nehradit parkovné, uznávám, že může mít problém najít místo, a když, není to příliš blízko. Kolín je původně středověké město s úzkými uličkami bez větších ploch a do nich vtěsnat stále rostoucí počet aut, to je opravdu problém. Do budoucna se zkrátka bude muset s auty do vzduchu nebo do země, tedy do parkovacích domů nebo podzemních garáží,“ shrnul.