Problematická? To je docela slabé slovo. Tak charakterizuje většina motoristů možnost zaparkovat ve všední dny v dopoledních a odpoledních hodinách v okolí kolínské nemocnice. Stání podél Žižkovy ulice je pravidelně plné stejně jako přilehlé, byť ne zcela malé parkoviště. „To je beznadějné. Zkusím to v uličkách blíž ke kruháku,“ vzdychl si včera řidič červeného fordu, který přijel na odběr krve a místo na parkování nakonec našel až v Jateční ulici.
Ne každý se ale vydá touto cestou. Vecpat auto, kam se dá – i to je filozofie leckterého motoristy, který přijíždí na poslední chvíli. „Když si nedáte časovou rezervu na hledání místa na zaparkování, je to potíž. Člověk je na určitou hodinu k doktorovi objednaný a nechce přijít pozdě, to je jasné. Takže pak je u nemocnice mela,“ popsala sedmatřicetiletá řidička.

Nedostatek parkovacích míst pro stále se zvyšující počet pacientů nemocnice se tak ve výsledku projevuje porušování dopravních předpisů. Auta jsou nezřídka k vidění zaparkovaná v točně autobusů, kde je zákazová značka, nebo mezi točnou a jízdárnou (odbočkou na Polepy), kde je parkování takříkajíc na hraně. „Strážníci řeší parkování zde stojících vozidel, pokud tato tvoří překážku v silničním provozu či parkují na veřejné zeleni nebo jinak porušují obecnou úpravu silničního provozu,“ uvedl ke stání mezi točnou a jízdárnou ředitel městské policie Viktor Prokeš.

„Vozidla zde porušují zákon,“ řekl jednoznačně vedoucí odboru dopravy kolínské radnice Jiří Jeřábek. Komunikace zde totiž není tak široká, aby zde při parkování aut zůstal dostatečný prostor na průjezd. „Záleží na tom, jak kdo zaparkuje. Když to nacpe hodně ke kraji, ještě to jde. Ale to se většinou nepodaří, takže při projíždění okolo musíte takřka do protisměru. A je to zrovna před zatáčkou,“ popsal řidič Martin Stehlík.

„Když jsem viděla děti, jak jdou na jízdárnu a jsou kvůli parkujícím autům přímo v silnici, nebylo mi z toho nejlíp. Je to dost nepřehledné místo,“ dodala jedna z kolemjdoucích.

Podle Jiřího Jeřábka už odbor dopravy má v tomto směru podnět a situaci prověřuje. „Bude–li potřeba, oslovíme Správu a údržbu silnic Kutná Hora, aby sem umístila zákazovou značku,“ předeslal vedoucí odboru.

Ředitel nemocnice Petr Chudomel připomněl, že problémy s parkováním mají všechny nemocnice jak uvnitř areálu, tak i v jeho blízkosti.
„My naopak budeme muset v době plánované výstavby a rekonstrukce nemocnice na podzim zpřísnit podmínky pro vjezd do areálu, takže parkování v okolí nemocnice se ještě zhorší,“ konstatoval ředitel.