VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Park Za Sadem rozkvete sakurami, liliovníky i štědřencem s až půlmetrovými květy

Pečky - Nelze si nepovšimnout, jak se v posledních letech mění tvář města. Ať již to byla výstavba nové školní jídelny, rekonstrukce budovy, ve které sídlila a ze které vzniklo vzdělávací centrum, nové hřiště a sportovní hala, kanalizace Pečky-jih, Dobřichov, dům s pečovatelskou službou, nová školní jídelna, zateplení nového křídla a rekonstrukce střechy základní školy nebo z poslední doby přestavba Mateřské školy ve Velkých Chvalovicích na chráněné byty atd. Děje se tak díky projektům, které bylo a je možné realizovat jenom díky prostředkům získaným z rozvojových fondů Evropské unie i z nejrůznějších dotací a grantů.

27.2.2009 5
SDÍLEJ:

Park Za Sadem projde velkými úpravamiFoto: Jiří Valíček

Dalším takovým projektem je úprava parku Za Sadem, na jehož realizaci se již začíná pracovat. Jistě není třeba připomínat, že díky současnému stavu nepatří k místům, jimiž by se město mohlo chlubit a které by sloužilo účelu, ke kterému byl park původně určen. Architektonický návrh nové podoby parku vychází z potřeby vytvořit nejenom esteticky působící prostor, ale vytvořit i klidovou zónu, využitelnou a především využívanou k procházkám a posezení. Rekonstrukce, která dá parku novou tvář, se samozřejmě neobejde bez terénních úprav a bez radikálních zásahů do stávající zeleně. Tyto zásahy jsou nutné. Vyžaduje je zdravotní stav většiny zde rostoucích stromů i nevhodná skladba jejich druhů a v minulosti zanedbávaná údržba. Odborný posudek vypracovala autorizovaná architektka ing. Stočesová po detailní prohlídce provedené v září loňského roku. V rámci úprav budou odstraněny stromy poškozené a stromy, jejichž stav by mohl ohrožovat bezpečnost, ať již možným vyvrácením při silnějším větru, tak i pádem větrem odlomených větví. Namísto nich budou vysazeny stromy nové ve vhodnější druhové skladbě. Po dokončení úprav zde najdeme například několik druhů javorů, buků, ale i krásně kvetoucí sakury, dřezovce a další. Druhová skladba je volena s ohledem na odolnost stromů a jejich vhodnost do městského prostředí i s ohledem na období, ve kterém jednotlivé druhy stromů rozkvétají. Jako první bude v březnu rozkvétat myrobalán červenolistý, v dubnu višeň chloupkatá převislá a růžová sakura plnokvětá, kvetoucí v průběhu dubna a května, kdy se k ní se svými zvláštními květy připomínajícími žlutozelené 4-5 centimetrů velké tulipány přidá liliovník tulipánokvětý a štědřenec Watererův s vonnými až půl metru dlouhými hrozny žlutých květů. Tyto dva druhy pokvetou v průběhu května a června. V červnu a červenci potom rozkvétá dřezovec trojtrnný žlutolistý.

Jiří Valíček

27.2.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Korál pokřtil kapele Benefit novou desku, asistovali u toho Blue Bucks a Telegraf.
129

OBRAZEM: Petr Korál pokřtil kapele Benefit novou desku

Regionální muzeum v Kolíně připravilo na sobotu zajímavý program při příležitosti Mezinárodního dne archeologie.
14

Mezinárodní den archeologie přilákal malé i velké

Volby 2017 v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni

Kolínsko - Jak vypadaly parlamentní volby v Chrášťanech, Bylanech a Chotouni?

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

OBRAZEM: Druhý volební den na Kolínsku

Kolínsko - Také druhý den voleb do poslanecké sněmovny provázela na Kolínsku hojná účast voličů. Přes 50 % hlásily volební komise v sobotu dopoledne v Polepech, Zásmukách, Doubravčanech a řadě dalších míst.

Marek Jelínek spojil vernisáž výstavy fotografií s přednáškou

Kolín – Téměř devět měsíců cestoval kolínský Marek Jelínek s kamarády na koloběžkách patnácti zeměmi od Mexika přes Nikaraguu a Kostariku až po Bolívii, Argentinu a Brazílii.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení