Na nebi jsou vidět pestrobarevné padáky, které se pomalu snášejí na prostory kolínského letiště. Rodina, přátelé a známí na ploše již netrpělivě očekávají svého známého, který se dnes odhodlal k seskoku. Ovšem jeden z parašutistů zde má přeci jen o něco větší zástup nadšených fanoušků, kteří nadšeně tleskají. Tím parašutistou není nikdo jiný než Alois Hnilička, který se tímto svérázným způsobem rozhodl oslavit svou blížící se devadesátku.

„Toto je již můj třetí seskok. Už jsem tímto způsobem oslavil svoje 80. i 85. narozeniny. Poprvé jsem skok absolvoval v Příbrami, ale tam jsem si to ještě tolik neužil. Letos budu již podruhé skákat zde v Kolíně a jsem moc spokojený“ směje se neuvěřitelně vitální Alois Hnilička, kterému byste jeho věk netipovali ani zdaleka. Ač se narodil v lednu 1919, své seskoky provádí vždy v srpnu, protože je hezké počasí. Mezi další koníčky vyučeného lakýrníka patří jednoznačně cestování po celé naší republice. „Miluji přírodu. Naši zemi mám prochozenou křížem krážem,“ přiznává Hnilička. Přes svůj úctyhodný věk je tento muž neustále plný energie a hodlá si užívat každý den svého života. „Chtěl bych touto cestou poděkovat paní doktorce Vančurové ze střediska Žehušice. Jí totiž vděčím za to, že mě dala takto dohromady,“ děkuje na dálku parašutista a odchází se převléct do skokanského obleku.

Seskoky padákem ovšem nejsou jediným zajímavým koníčkem nestárnoucího dobrodruha. „Pan Hnilička zbožňuje také lety rogalem. Ale na počet jeho letů se mě raději neptejte, už dávno jsme to přestali počítat,“ říká s obdivem Jaroslav Pavlík, soused pana Hniličky a zároveň starosta obce Svatý Mikuláš, kde oba bydlí. Dnes přijel spolu s dalšími sousedy a příbuznými nejen povzbuzovat, ale také celý skok natočit. „Jeho životní vitalita je prostě úžasná. Co ho znám, nikdy neměl ani na krku šálu. Navíc vůbec nepije pivo, akorát v poslední době trochu vína,“ prozrazuje na svého dobrého souseda Pavlík. Podle jeho slov mezi další velké záliby pana Hniličky vždy patřilo hraní divadla, kterému se věnuje dodnes. „Nyní se naučil péct buchty, tak navštěvuje kamarádky a radí jim, jak je správně dělat. Je to prostě člověk, který umí žít,“ zakončuje náš rozhovor starosta a připravuje si svou kameru.

„Chtěl jsem vidět, jak to tam nahoře vypadá,“ prozradil nám šťastný skokan důvod, proč se rozhodl zrovna pro tuto zkušenost. Nadcházející devadesátku již tedy pan Hnilička oslavil řádně, ale rozhodně nechce s podobnými adrenalinovými zážitky skončit. Již má naplánovaný svůj dárek pro příští rok. „Seskoky padákem jsou krásné, ale chtělo by to změnu. Příští rok plánuji let balonem.“