Původní záměr byl spustit prodej permanentek do budoucího sportovního areálu už od Nového roku, ale vše se zdrželo kvůli průtahům se založením nové společnosti, jež bude investorem a kterou založila mimo jiné mistryně Martina Sáblíková. Ta po dostavbě areálu bude moci konečně trénovat ve své vlasti, ba co víc, možná přímo ve svém bydlišti. Zvažuje totiž, že se do Velkého Oseku i s rodinou přestěhuje.
Způsob financování výstavby velkooseckého areálu je i podle odborníků nezvyklý. Na základě závazně objednaných permanentek si investoři chtějí vzít na stavbu úvěr a začít už letos. Konec konců, na sklonku příštího roku už by mělo nové sportoviště stát. Podle starosty Jiřího Otty, který je duchovním otcem celého záměru, se zatím prodej příliš nehýbe. Obavy o osud projektu mu to ale nepřidělává. „Čekali jsme na urbanisticko architektonickou studii areálu. Na jejím základě začneme prodávat VIP skiboxy. Dosud jsme neznali jejich přesný počet. Bude jich zde deset,“ uvedl starosta. Zmíněnou studii by měl Velký Osek převzít právě dnes.
Podle starostova názoru je pro naplnění kapacity sportoviště tak velký potenciál možných zájemců, že naopak očekává přetlak zájmu. „Ve středočeském kraji je 1200 školských subjektů, další obrovské množství má Praha. Z hlediska vytížení haly je zde prostor pro pravidelné bruslení tak čtyř set škol,“ vysvětluje.
Velký Osek chce svým způsobem zasáhnout do chodu možná nejen středočeských škol. Bruslení totiž hodlá nabídnout jako levnější, a tudíž konkurenceschopnou variantu lyžařských výcviků. „Všichni jsme zvyklí, že se zkrátka v sedmé třídě jezdí na hory na lyže. Ale ne každého to baví, ne všechny rodiny jsou nadšené z nemalých výdajů,“ připomíná.
A kolik že budou permanentky stát? Samozřejmě nejen školy je mohou nakupovat po 10 tisících korunách. Původně byla stanovena jen tato možnost, nyní podle starostových slov společnost vyšla vstříc veřejnosti a nabízí i levnější vstupenky, například na pět hodin bruslení ročně. Díky desetitisícové permanentce se její držitel stane členem klubu bruslařů a bude jej opravňovat k 50 hodinám bruslení ročně na dobu pěti let. Hodina bruslení tedy majitele vyjde na 40 korun, a to i za pět let, což, jak připomíná starosta Otta, bude s největší pravděpodobností nejnižší cena v Evropě.
Náklady na výstavbu velkooseckého areálu se odhadují na půl miliardy korun. Kromě 400 metrů dlouhé rychlobruslařské dráhy bude obsahovat i dvě hokejová hřiště a další sportoviště, kde najdou zázemí i místní kluby. Počítá se i s ubytováním pro zhruba 250 osob, ať už hotelového typu nebo formou ubytovny, a samozřejmě s obrovským parkovištěm. Kapacita diváků bude až osm tisíc.
A co ještě chybí? Přece jméno. Na něj bude vypsáno výběrové řízení, do něhož se bude moci zapojit i veřejnost.