Nepořádek, zápach, špína, rámus, vytékající fekálie a problematické soužití s okolím. To je velkoosecký dům hrůzy v blízkosti nádraží. Napomoct řešit neudržitelnou situaci mělo v těchto dnech místní šetření, kam se vydali zástupci obce, majitele (Správa železniční dopravní cesty – SŽDC), odboru životního prostředí Městského úřadu v Kolíně a dalších institucí. Jak z problému ven?
Prvotním krokem bude zvýšení frekvence vyvážení septiku, a to na jednou týdně. Postará se o to nedaleké zemědělské družstvo. Fekálie by se tedy už nemusely objevovat v podobě potůčku na ulicích. Majitel ale ví a na rovinu říká, že kámen úrazu není v četnosti návštěv fekálního vozu ani například v prasklém potrubí, ale v chování nájemníků a jejich přístupu k objektu, ve kterém bydlí. „Naší prioritou je železnice, nikoli vlastnit a pronajímat domy. Budeme se proto snažit objekt co nejdříve prodat. Do konce měsíce bude vyhlášena veřejná soutěž,“ dodává mluvčí SŽDC Pavel Halla.
Obec hodlá udělat dodatek k vyhlášce, který se bude zabývat znečišťováním veřejných prostranství, chce vydat nařízení o povinnosti připojit se na kanalizaci, kontrolovat kůlny, zda se zde například neskladuje benzín, v návaznosti na nedávný požár. Vše se nyní konzultuje s právníkem. „Prošetřujeme také, kolik lidí není v domě trvale hlášených, přesto tu bydlí a samozřejmě například neplatí za odvoz odpadu a podobně,“ říká starosta Jiří Otta.