Výdutě neboli aneurismata jsou život ohrožující stavy. Patří kvelmi častým příčinám úmrtí mužů po pětašedesátce. Bez složitého operačního zákroku hrozí prasknutí tepny a rozlití krve do dutiny břišní. Vtakovém případě nastává smrt během několika minut. Polovina pacientů, které tento zdravotní problém postihne, umírá doma dřív, než stačí zavolat pomoc.

„Příští rok bychom chtěli zahájit screening,“ předeslal cévní chirurg, zástupce primáře chirurgického oddělení Tomáš Vidím. Akce by měla vyhledávat pacienty, jimž operace může zachránit život. Do tepny se jim implantuje stentgraft, čili jakási výztuž. Vpřípadě čtvrteční operace se jednalo o výztuž do břišní aorty, komplikovanou tím, že lékaři museli jít do místa, kde se rozdvojuje směrem do dolních končetin. Lékařům se ale třísly podařilo do poškozené části bezproblémově dostat.

Operaci spolu skolegy prováděl i lékař Petr Vařejka, který stímto typem stentgraftu školí pracoviště po celé Evropě. Pacient byl celou dobu operace při vědomí, zákrok byl proveden vepidurální anestesii.

„Je to pro pacienta fyzicky méně zatěžující, někdy jsou zde i důvody například sohledem na srdce pacienta a podobně,“ vysvětlil anesteziolog. „Vlastní stentgraft je vyroben přesně na míru na základě předchozích vyšetření pacienta. Výroba trvá zhruba šest týdnů,“ upřesnil primář angiocentra Petr Kudrna.

Zástupce distributora tohoto speciálního výrobku potvrdil, že jeho životnost je taková, aby pacientovi vydržel už napořád. Anglický výrobce na něj dává i záruku. Samotný stentgraft vyjde zhruba na čtvrt milionu korun. Zákrok je plně hrazen zdravotní pojišťovnou.

Unikátní operace by vkolínské nemocnici rozhodně neměla být první a zároveň poslední. Pacientů, kteří potřebují tuto pomoc, není vregionu málo, a ode dneška tedy již část znich nebude muset dojíždět například do pražských nemocnic.