Ti, kteří nebudou respektovat přenosné dopravní značení, své auto najdou na původním místě. Ovšem s botičkou a přestupek je může celkově vyjít i na více než pět tisíc korun.

Poté, co Nejvyšší soud České republiky rozhodl, že auta odtažená při blokovém čištění komunikací nelze deponovat na odtahovém parkovišti, přišla radnice s průkopnickým řešením.

Vozidlo, které brání průjezdu čisticí techniky, bude odtaženo, ovšem ne nikam daleko. Podle situace v ulici se prostě složí jinde, kde je volné místo. AVE ulici vyčistí a všechna původně vadící auta se vrátí zase tam, kde stála. Ve výsledku to však znamená, že v krajní variantě nepozorný řidič nezaplatí jeden odtah jako dřív, ale dva.

A pokutu od městské policie za nerespektování zákazu zastavení k tomu. Postih od strážníků se může vyšplhat až na dva tisíce korun. Městská policie bude standardně přítomná po celou dobu ranního čištění ulic.

„Systém se rozbíhá, uvidíme, co ukáže praxe, zda bude nutné nějakým způsobem upravit nařízení města o nucených odtazích,“ předeslal vedoucí oddělení správy městského majetku odboru regionálního rozvoje a územního plánování Martin Tichý možné změny jak v oblasti výše plateb, tak techniky provádění odtahů.

Jisté však je, že zapomnětlivost či úmyslné nerespektování zákazové značky vyjde řidiče ne zrovna levně a s ohledem na rozhodnutí Nejvyššího soudu i dráž než vloni.

V případě, že mají v úmyslu přeparkovat až ráno v den čištění, může je potěšit snad jen to, že si mohou přispat o půl hodiny. Z původních šesti hodin se začátek blokového čištění posouvá na půl sedmou.

Při prvním blokovém čištění v ulicích Radimského a Družstevní ke krajní variantě platby dvou odtahů nedošlo. Za ještě spícími okny majitelé odtahovaných vozidel relativně včas zaznamenali podezřelý šramot na ulici a odrazy oranžových majáků. Stačili se ke svému autu přihlásit a hradit jen jeden odtah.

I v systému plateb za odtahy dochází od nynějška ke změně. Zaplatit lze rovnou na místě, nebo později poštovní poukázkou. Ta přijde od městského úřadu. A bude to také město, které bude platbu v případě neuhrazení vymáhat.