Informaci o dalším posunu zahájení kýžené výstavby obchvatu Kolína už jeho obyvatelé odbývají mávnutí ruky. „Jako už asi stokrát,“ pousmívají se. Tentokrát by se ale podle informací Ředitelství silnic a dálnice (ŘSD) nemělo jednat o dramatické posuny a slavnostní první kopnutí by mělo být už opravdu přede dveřmi. Oním měsícem, kdy se po trase budoucí komunikace poprvé rozjedou stroje nikoli archeologů, ale skutečné výstavby, by měl být říjen.

V prostoru budoucího obchvatu podle zprávy ŘSD nadále probíhá záchranný archeologický průzkum, zabezpečovaný od letošního dubna Archeologickým ústavem Praha.

Investor i zhotovitel se shodují na snaze zahájit stavební práce tam, kde bude záchranný archeologický průzkum ukončen. Proto byla akce předběžně rozdělena na čtyři části.

Na prvním úseku bylo 6. června požádáno o stavební povolení u odboru dopravy krajského úřadu. Koncem srpna se uskutečnilo ústní projednávání, předmětné řízení probíhá. Souběžně se postupně podávají příslušná stavební povolení v prostoru prvního úseku na další související stavby.
Vydání některých stavebních povolení jsou však vázána na uzavření dohod o věcných břemenech s vlastníky pozemků, zejména kvůli uložení inženýrských sítí souvisejících s obchvatem. Podána byla také žádost o stavební povolení na výstavbu železničního mostu na trati Kolín – Ledečko. I v tomto případě řízení stále probíhá. „Na trase budoucího obchvatu se co čtrnáct dní konají kontrolní dny, na základě dosavadního vývoje přípravy bude bohužel nutné provést úpravu původního harmonogramu výstavby, prozatím však v nijak dramatických posunech,“ reprodukoval zprávu ŘSD místostarosta Roman Pekárek.

Dalším, již tradičním, kamenem úrazu jsou staré známé vlastnické vztahy k pozemkům, po nichž obchvat povede. Několikaleté řešení této problematiky dospělo až k postupnému vyvlastňovacímu řízení, a to u pozemků trvalého záboru. Všechny potřebné plochy dosud stále vyvlastněny nejsou.