Už jen prosinec a konec. Staré „růžové“ občanky už budou definitivně minulostí. Tedy alespoň co se jejich platnosti týče. Podle odhadů úřadů je totiž na okrese stále ještě téměř třináct stovek obyvatel, kteří se stále nedostavili na městský úřad pro bezplatnou výměnu.


„Myslela jsem si, že mé občanky se to netýká, tak jsem tomu nevěnovala pozornost. Ovšem poté jsem obdržela dopis z Ministerstva vnitra, takže jsem pochopila, že jsem se zmýlila,“ prozradila Deníku usměvavá pětadvacetiletá žena z Kolína. Na výzvu ze stejného dopisu přišel i šestatřicetiletý Kolíňák. „Dostal jsem jsem dopis přímo od Langera, je tam přeci psáno vlastní rukou,“ s humorem glosoval občan, který ovšem dodal, že by se o tom asi jinak nedozvěděl, jelikož se o tyto záležitosti příliš nestará.


A jak to vypadá s nástupem posledního měsíce, který je pro výměnu určen na městském úřadě? „V posledních týdnech se nám počet lidí, kteří si přichází vyměnit občanský průkaz takřka zdvojnásobil. Každý úřední den vyřídíme zhruba 400 žádostí,“ sdělila Deníku Markéta Kubíčková, vedoucí správního oddělení Odboru správních činností a přestupků v Kolíně. Potvrdila také to, že nejvíce občanů chodí na výše uvedenou dopisovou výzvu z Ministerstva vnitra, která přišla všem lidem, kteří vlastní starý typ průkazu a doposud si nezažádali o výměnu. „Nicméně informace o konci platnosti proběhla i celostátními médii a vyšla i v městském zpravodaji. V současnosti nám zbývá odhadem 1300 občanů, což by se mělo stihnout do Vánoc,“ vypočítává Kubíčková, která ovšem zároveň upozorňuje, že žádosti podané v prosinci už nestihnout být vyřízeny do konce roku, tudíž budou tito občané několik dní bez platného občanského průkazu, čímž se dle zákona vystavují finančnímu postihu až deset tisíc korun. „Neplánuje zatím žádné peněžní pokuty. První dva měsíce necháme doběhnout pro opozdilce a od března začneme zasílat výzvy. Teprve poté bychom přistoupili k případným sankcím, ale věřím, že se to bez nich obejde a výměny proběhnou v pořádku,“ uvažuje Kubíčková, která zdůrazňuje, že občané nemusí využívat pouze úředních dnů. Po domluvě přes podatelnu lze přijít takřka v libovolný den, což mnohým pracujícím ulehčí situaci.


Problém byl také s tím, že lidé často nevěděli, zda se to jejich průkazu týká, nebo mají nový typ. Oficiální formulace „průkazy bez strojově čitelných údajů“ byla pro lidi matoucí. „Začali jsme používat pojem růžová občanka, ale všímaví občané našli růžový proužek i na novém typu průkazu. Takže nyní pro zjednodušení říkáme, že nová občanka musí mít fotku z obou stran, jelikož končící typ jí obsahuje pouze na přední straně,“ uzavírá vedoucí.