V České republice se během pátečního podvečera a noci otevřely brány více než 1200 kostelů a modliteben. Kolínsko k tomu přispělo zhruba dvěma desítkami.

Farnosti připravily ukázky z kronik, pásma hudby či poezie, vyprávění o legendách, divadelní představení, koncerty, děti si mohly zkusit zahrát na varhany, podívat se samozřejmě spolu s dospělými do jinak nepřístupných částí kostelů a mnoho a mnoho dalšího.

Některé návštěvníky možná odradilo chladné počasí pátečního večera, přesto si lidé do kostelů a modliteben cestu našli. „Kolem kostelíku na Zálabí chodím téměř denně a nikdy jsem nebyla uvnitř. Ostuda, že jo?" smála se jedna z pátečních příchozích Markéta Šílová. „Byla jsem opravdu překvapená, jak je kostel uvnitř nádherný," dodala.

Bohatý program nabídly během letošní Noci kostelů oba kostely v Českém Brodě. „Měli jsme poměrně bohatý program a střídali jsme se mezi jednotlivými kostely," prozradil českobrodský farář Matúš Kocián. Největší zájem byl o přednášku o opravě věže kostela svatého Gottharda, jeho prohlídku a pak také o prohlídku varhan. Program zakončila modlitba za město. „Chceme ukázat, že nám na srdci leží celé město a jeho pokoj, ne jen naši věřící," uzavřel Kocián. Dveře kostelů v Českém Brodě se zavřely krátce před půlnocí.

Středověká hudba zněla kostelem sv. Štěpána v Kouřimi. Nechyběla prohlídka svatostánku včetně unikátní podzemní krypty či přilehlé zvonice.

Otevřely se modlitebny církví, jež připravily programy pro děti i dospělé a mnoho a mnoho dalšího.