Je vedený jako nezaměstnaný, ale výstižnější označení by bylo nezaměstnatelný. Panu Josefovi je 51 let, má základní vzdělání a mírný zdravotní handicap. Jemu podobných lidí eviduje úřad práce stovky. Konkrétně ke konci loňského roku tu bylo 340 osob, které jsou vedeny jako uchazeči o zaměstnání déle než dva roky. Podle zkušeností pracovníků úřadu práce jsou největšími překážkami při hledání zaměstnání právě vyšší věk, nižší vzdělání a zdravotní omezení. Zaměstnavatelům se často nechce zaměstnat člověka, u něhož s ohledem například na dosažené pouze základní vzdělání usuzují na morální vlastnosti a už předem tuší problémy v lepším případě typu nedochvilnosti. Plných 38 % evidovaných uchazečů má pouze základní vzdělání.
Obecně si však Kolínsko v porovnání s celorepublikovou statistikou nestojí špatně. A není to pouze současný stav, pod celostátním průměrem se Kolínsko co do nezaměstnanosti pohybuje už několik let. Lednová čísla hovoří o míře 5,69 % (celorepubliková byla 6,1). Oproti prosinci došlo jen k mírnému nárůstu, a to o 0,2 %. Celkem úřad práce evidoval 3051 osob, z toho 1680 žen, 1371 mužů. Vyšší počet nezaměstnaných žen je také již „tradiční“ záležitostí. V současné době další noví uchazeči na úřad práce přicházejí, takže analytik úřadu práce Jan Máslík soudí, že únorová statistika bude o trochu vyšší, pouze však o desetiny procent. „Přes 6 procent, jako bývalo v předchozích letech, to ale nebude,“ tuší.
Masový úbytek nezaměstnaných se základním vzděláním a vyučených nastal ve chvíli, kdy se rozbíhala výroba v automobilce TPCA, a to i přesto, že zezačátku zaměstnávala podstatně větší část pracovníků z jiných regionů. Dnes už je to kolem poloviny, což je v případě více než třítisícové továrny na nezaměstnanosti znát. „Skutečně to pomohlo, s TPCA přišly do zóny samozřejmě i další firmy, které také nabíraly zaměstnance,“ potvrdil Jan Máslík.