VYBRAT REGION
Zavřít mapu

AUDIO: Kolínskou nemocnici nově vede chirurg Petr Chudomel

Kolín – Lékař pověřený v úterý vedením nemocnice chce uklidnit rozjitřenou situaci v celém zdravotnickém zařízení a přidat sestrám.

25.11.2008 29
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jana Martinková

Nově zvolená rada Středočeského kraje v úterý rozhodla o odvolání představenstev nemocnic akciových společností kraje. Dále rozhodla o odvolání členů dozorčích rad, kteří byli krajem ustanoveni. Poté rada zvolila nové představenstvo nemocnic akciových společností. Předsedou představenstva nemocnice a.s. v Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi, Benešově a Příbrami se stal Aleš Buriánek – nestraník, advokát. Dnes nově zvolené představenstvo rozhodlo o odebrání kompetencí současným ředitelům nemocnic a řízením nemocnice v Kolíně pověřilo chirurga Petra Chudomela.

„Dostal jsem nabídku a přijal,“ nezastíral Petr Chudomel, že jmenování pro něj nebylo překvapením. Jako první krok chce uklidnit situaci v nemocnici, která je podle jeho slov dosti rozjitřená a plná nervozity. „Za jeden z nejpalčivějších problémů považuji stav středního zdravotního personálu. Sestry nám odchází do lukrativnějších zaměstnání, tomu lze předejít jen finančním stimulem a dobrou pracovní atmosférou,“ dodal.
Proč se rada kraje k výměně managementu nemocnic rozhodla?

1. Bez výměny managementu by nově zvolená rada nemohla zrealizovat zrušení poplatků v krajských nemocnicích od 1. ledna 2009, neboť současná vedení jsou úzce navázána na ODS a neumožnila by splnit předvolební slib ČSSD. Odvolaná vedení středočeských nemocnic jsou úzce provázána s ODS - např. poslanci Cabrnoch a Plašil, bratr poslance Cabrnocha, poradce Bendla a prominentní člen ODS Rubáš, Ing. Petrik - úzce svázaný s MUDr. Hellerovou (ODS) - náměstkyně ministra Julínka.

2. Bývalá vedení středočeských nemocnic realizovala celou řadu privatizací či pronájmů majetků těchto nemocnic, které nová rada hodnotí jako nevýhodná pro Kraj. Jde o prodeje celých celků nemovitostí, které patřily pod krajské nemocnice a.s.. Dále jde o pronájmy lukrativních provozů uvnitř vlastních nemocnic (dialýzy, angiolinky, NMR…)

3. Nová rada Kraje má i výhrady k personální politice odvolaných ředitelů nemocnic, kteří často a bezdůvodně odvolávali odborníky - primáře, či jich řadu donutili opustit nemocnice. Též mzdová politika vůči sestrám a mladším lékařům je neuspokojivá, což se podepisuje na zvýšeném počtu odchodů zdravotnického personálu.

4. Nová rada Kraje má i vážné pochybnosti o správném využití miliardových investic, které zásadně zadluží Kraj i jednotlivé nemocnice na celá desetiletí.

5. V rámci přístupu k realizaci jednotlivých investičních akcí vadí novému vedení Kraje i necitlivý přístup - např. v nemocnici v Kladně došlo k vykácení velkého množství vzrostlých stromů a má se zbořit i historicky cenná budova, což hraničí s kulturním barbarstvím.

6. Odvolaná vedení nemocnic nesou osobní zodpovědnost za zrušené zubní pohotovosti a za redukci lékařských a lékárenských pohotovostních služeb, což je v zásadním rozporu s programem ČSSD.

V neposlední řadě upozorňujeme, že Petr Bendl odvolal všech 16 ředitelů krajských nemocnic v okamžiku, kdy stát převedl tyto nemocnice na Středočeský kraj, tudíž ODS nemá sama žádné právo kritizovat postup nově zvolené rady.

Odvolaný ředitel Luděk Rubáš v úterý uvedl, že o žádných personálních krocích není on ani ostatní členové představenstva a dozorčí rady kolínské nemocnice informováni jinak než z médií. Pro Kolínský deník se dále vyjádřil: „Kdykoliv v minulosti došlo k nějakému jednání valné hromady, byl jsem k němu jako předseda představenstva spolu s předsedou DR přizván. Nyní se to nestalo. Konkrétní důvody odvolání, pokud k němu skutečně došlo, neznám.
Rozumím právu vlastníka provést personální změny ve svých firmách, ale normálně se to děje civilizovanou cestou.
Sám jsem v minulosti opakovaně musel někomu říct, že nejsem s jeho prací spokojen a že s ním dál nepočítám. Dal jsem mu možnost se k tomu vyjádřit a za jeho práci, pokud bylo za co, jsem poděkoval. Způsob, který zvolilo nové vedení kraje spíš připomíná zásah revolučních brigád.
To nic nemění na tom, že na devastaci toho, co jsem v minulosti prosazoval, se podílet nechci.

Současně jsem se dočetl, že zřejmě odpoledne po zvolení nového hejtmana vznikl koncern středočeských nemocnic. Nové představenstvo konkrétně dr. Rathem dosazený dr. Buriánek se stal předsedou představenstva všech pěti oblastních nemocnic a bude zřejmě řídit celé středočeské zdravotnictví z jednoho místa.
Koncepce přijatá zastupitelstvem kraje v roce po dlouhé diskusi se starosty a zdravotními pojišťovnami v roce 2004 počítá se samostatným fungováním oblastních nemocnic. Pokud vím, nebyla koncepce nikým zrušena a kraj tak zjevně postupuje proti zásadám schváleným svým zastupitelstvem. Nový hejtman hned první den působení ve funkci dotáhl do cíle svůj dlouhodobě avizovaný plán zrušit středočeské nemocnice a nahradit je pražskou (pražskými). Samozřejmě je to varianta řešení, ale je otázka, zda by o tom neměli vědět občané a spolurozhodovat zastupitelé.
Několik let připravovaná koncepce středočeského zdravotnictví je v troskách. Přes noc bylo rozhodnuto o spojení krajských nemocnic, na rozhodnuté se nepodílelo ani zastupitelstvo, neproběhla elementární debata ve veřejnosti. Nyní prostě jakýsi JUDr. Buriánek spojil středočeské nemocnice do jednoho „koncernu“.
Obecné řeči o špatném vedení nemocnice zásadně odmítám. Nemocnici můj tým oddlužil a zmodernizoval. To vidí každý, kdo ji zná. Nyní hospodaří vyrovnaně.
Výroky o lukrativním pronájmu dialýzy a dalších oborů považuji za trapné. Ostatně: v době kdy byl dr. Rath ministrem a zastupoval státní nemocnice, došlo v několika z nich z důvodů zlepšení kvality péče k takovým pronájmům v několika z nich, nikomu to nevadilo a samozřejmě nikdo za to nebyl odvolán.


Na názor jsme se zeptali i starosty Kolína Jiřího Buřiče. „Neočekávám, že by tento mocensky učiněný krok měl v tuto chvíli něco významně znamenat pro Kolín. Jsem přesvědčen, že systém ve zdravotnictví nastavený v kolínské nemocnici i celém středočeském kraji je funkční, a bude jen na novém managementu a zřizovateli, jak tuto službu bude nadále poskytovat. Netajím se ale tím, že je to typická ukázka politiky sociální demokracie, přece jen kdyby těmto lidem šlo o potřeby občanů a města, nepochybně by pan hejtman alespoň malý dotaz vznesl na starostu sídelního města, což se doposud nestalo,“ řekl.

Autor: Jana Martinková

25.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 29
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 12 200 Kč Řidiči tahačů Řidič tahačů - mezinárodní doprava. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Cestování a dovoz materiálu mezi Českou republikou a Ukrajinou. Pracoviště: Gispo s.r.o. - přistoupim, 282 01 Český Brod. Informace: , . Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč Řidiči tahačů Řidič mezinárodní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt: Polák Roman, tel.: 739016961, e-mail: info@acstrans.cz, , Řidič mezinárodní kamionové dopravy - plachtová doprava, , Požadavky: řidičský průkaz sk. C+E, profesní průkaz, praxe výhodou. Pracoviště: A c s trans, spol. s r.o. - provoz vítězov, 280 02 Kolín 2. Informace: Roman Polák, +420 739 016 961. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt:, Štěpnička Radek, tel.: 603 260 367, 7 - 18 hod,, e-mail: info@maso-trebovle.cz,, osobně: paní Dvořáková, Třebovle 37, každé pondělí 9 - 12 hod., , Požadavky:, Práce v oboru vítána, slušné vystupování k zákazníkům, ohleduplnost ke kolegům na pracovišti, dodržování hygienických pravidel., , Nabízíme:, Práce v ryze české firmě, prostředí moderně vybaveno, každá odpracovaná minuta vzhledem k elektronické docházce zaplacena, příplatky za sobotní směnu., , Zaměstnanecké výhody:, Stravné 100Kč/směna, obratové bonusy, bankovní a telefonní výhody., , Pracovní doba:, Ranní od 6 hod, odpolední směny končí po 18 hodině. Práce o víkendech pouze v sobotu do 12 hod dle naplánovaných směn.. Pracoviště: Maso - třebovle s.r.o. - prodejna, 281 63 Kostelec nad Černými Lesy. Informace: Radek Štěpnička, +420 603 260 367. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 30 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: První kontakt:, Hofman Jaroslav, tel.: 704 523 769, 8 - 18 hod., , Náplň práce:, práce na stavbách rodinných domů., , Požadavky:, řidičský průkaz B výhodou.. Pracoviště: Sídla pro vás s.r.o. - hotes czech s.r.o., 281 63 Kostelec nad Černými Lesy. Informace: Jaroslav Hofman, +420 704 523 769.

Ilustrační foto

Smogové zákazy Praha 'odpískala'

Sportovní hala Dolní Břežany.
15

Střední Čechy ovládly soutěž architektů

Zloději chtěli jídlo i brýle

Kolín – Strážníci Městské policie Kolín měli v uplynulých dnech opět napilno.

Středočeští záchranáři mají dvě novinky, které jim pomáhají v péči o pacienty

Střední Čechy /FOTOGALERIE/ - Přenosný ultrazvuk nové generace, který se vejde do příruční brašny a je jen o málo větší, než mobilní telefon, je špičkové zařízení, jež dokáže bleskově odhalit problém a urychlit přednemocniční péči zdravotníkům v terénu a do pár minut stanovit příčinu bezvědomí nebo zástavu oběhu. K dispozici ho mají středočeští záchranáři nyní v devíti sanitkách.

Staveniště na silnicích: hned s odchodem zimy

Střední Čechy - Těšit, ale i děsit se mohou středočeští řidiči. Spíše tedy v obráceném pořadí: nejdříve očistec, pak přijde úleva. Kraj chystá v masovém měřítku opravy komunikací. V příštích dvou letech by se mělo jednat o stovky silničních úseků a desítky mostů.

Týden obřích slev začíná. Nenechte se však napálit

Předvánoční nákupní horečka startuje. Prvním „výkopem“ jsou slevové akce spojené s tzv. Černým pátkem. Neřiďte se procenty, ale výslednou cenou, radí odborníci.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT