Zemětřesení v řadách nejvyššího vedení se podle neoficiálních zdrojů chystá v Oblastní nemocnici Kolín. David Rath, žhavý kandidát na středočeského hejtmana, se o plánované obměně managementu kolínské nemocnice v případě svého úspěchu vyjádřil již před volbami, nyní záměr opět potvrdil. Vytýká zejména privatizaci některých provozů.

„Privatizace lukrativních provozů považuji za dlouhodobě velmi nevýhodné pro veřejné nemocnice. Vadí mi, že manageři se svěřeným majetkem nenakládají tak, jako by to byl jejich vlastní,“ řekl na adresu vedení kolínské nemocnice, jehož členové například při nedávném otevírání diacentra naopak zdůraznili rozvoj nemocnice a vznik nových odborných center. „Neudělali jsme z nemocnice soukromé sanatorium, jak někteří předpovídali,“ poznamenal při slavnostním otevírání ředitel Luděk Rubáš, který byl do doby naší uzávěrky na jednání v zahraničí. Lékařská náměstkyně Dagmar Chalupová se s odůvodněním svým dvoudenním působením na konferenci k celé povolební situaci nechtěla vyjadřovat, nevyjádřil se zatím ani obchodní náměstek Radek Cabrnoch. Stanovisko vedení nemocnice přineseme v dalších vydáních.

V kuloárech se samozřejmě spekuluje o možném novém řediteli. Ve hře jsou údajně dva kandidáti, a to současný místopředseda senátu Jan Rakušan, který nemocnici řediteloval do roku 2002, a Pavel Lebeda, kterýve druhém kole voleb svádí boj o post senátora.

Jan Rakušan o svém možném nástupu do funkce ředitele kolínské nemocnice podle svých slov neví. „Nikdo mě v tomto směru neoslovil,“ uvedl. Pokud by se ale tak stalo, přijal by. „Dělal jsem to, myslím, dobře - pro lidi, ne pro sebe,“ dodal.

Pavel Lebeda kuloární informace prý už zaslechl. „Ale ředitelovat nechci. V případě volebního vítězství určitě ne, v případě prohry bych to ještě zvážil, nicméně také spíš ne. Posty ředitelů nemocnic mají vysokou úmrtnost a já už nehodlám budovat nějakou takovouto kariéru, podobné sny a touhy mám za sebou, nevstoupím už do této řeky,“ řekl s tím, že zatím jej s nabídkou také nikdo neoslovil.