Nové oddělení Gerontocentra bylo včera otevřeno v kolínské nemocnici. Na slavnostním otevření nechyběli ani zástupci města nebo hejtman Středočeského kraje.

Po více než půlroční práci stavební firmy se geriatrické oddělení přestěhovalo zpět do původních, ale zcela kompletně zrekonstruovaných prostor bývalé LDN.

„Lidé se v naší republice dožívají stále vyššího věku a to je jeden z důvodů, proč jsme tohle oddělení otevřeli,“ popsal provšechny přítomné ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel.

A jaký je rozdíl mezi oddělením geriatrie a LDN? Právě na tuhle otázku často odpovídá příbuzným pacientů primář kolínského gerontocentra Josef Kučera. „Oddělení geriatrie pečuje o seniory, kteří dosáhli šedesáti let věku a trpí akutním interním onemocněním. Zatím co LDN je určena i pro pacienty mladší a slouží k doléčení či zlepšení chronických stavů nejen v oblasti nemoci interní,“ vysvětlil primář.

Ergonomická křesla, polohovací postele, multifunkční panely ve hlavách lůžek, televize a dokonce i přípojka k internetu. To je vybavení dvou, ale i jednolůžkových pokojů s vlastním sociálním zázemím.

Řeknete internet? Ale ano! Mezi pacienty nepatří jen stařenky či stařečci z pohádek, ale i absolventi univerzity třetího věku, které trápí třeba bolavá záda.

Celkové výdaje činily přes 33 milionů korun.