Endoskopie bez utrpení je název projektu, díky němuž se pacienti endoskopického centra dočkají modernějšího a příjemnějšího prostředí a také devíti speciálních přístrojů.
Z části oddělení, kde je dnes sesterna, vznikne takzvaná dospávací místnost se čtyřmi lůžky pro pacienty po narkózách. Přibývá totiž těch, kterým se endoskopická vyšetření provádí v narkóze. Všichni pacienti dostávají premedikaci, ale někteří vyšetření hůř snáší, u mladších pacientů mají lékaři zkušenost, že je to víc bolí. Někteří si celkovou narkózu sami přejí. „Samozřejmě hloubka narkózy není velká, přesto pacient potřebuje minimálně dvě hodiny dospat. Zatím to řešíme improvizovaně, nový dospávací pokoj poskytne více pohodlí i příjemnější prostředí,“ říká primář endocentra Petr Volšanský s tím, že sestřičky dostanou novou recepci, což ale bude přínosem i pro pacienty, kteří budou mít recepci hned u vstupu do budovy na očích a budou se moci hned zeptat. Zkrátka oddělení otevřenější pro pacienty.
Druhá část „endopeněz“ poslouží na nákup moderních endoskopů. „Bez dotace bychom si je patrně těžko mohli dovolit pořídit, protože jsou to přístroje, dá se říci, luxusní,“ dodává primář k novému přístrojovému vybavení, v němž najdeme například poslední generaci flexibilních endoskopů, které vůbec na světě existují. Umožňují endoskopicky odstraňovat některé menší nádory, zkrátka další výkony, které se jinak musely provádět klasickým řezem. Dalším je balónový enteroskop, první přístroj na světě, který dokáže vyšetřit i tenké střevo, tedy projít celý zažívací trakt. Dosud se lékaři dostali pouze do horní části.
Pro laiky jsou patrně nejzajímavějšími transnazální gastroskopy, protože si pod nimi lze lépe představit přínos. Jde o gastroskop tenký 4 milimetry. Ve středních Čechách včetně Prahy bude kolínská nemocnice jediným pracovištěm, kde budou hned dva. Několik podobných jich je po jednom v Praze na soukromých klinikách. Dva jsou velkou výhodou například v tom, že přístroj se po každém použití musí tři čtvrtě hodiny takzvaně prát (čili speciálně čistit a desinfikovat v zařízení, které vypadá podobně jako myčka na nádobí, jen je asi šedesátkrát dražší). A další pacient samozřejmě musí čekat.
Sám čtyřmilimetrový gastroskop má výhod hned několik. „Hlavní je samozřejmě to, že odpadá vše, čeho se pacienti přicházející na gastroskopii bojí – tedy že budou dávit, zvracet atd. Zavádí se totiž nosem, takže se do jícnu dostane cestou, kdy se zcela vyhne dávivé oblasti na kořeni jazyka. Žádná premedikace tedy není třeba, pouze se umrtví dírka v nose, aby gastroskop neškrábal,“ popsal primář. Během vyšetření si tedy pacient s lékařem klidně může popovídat, popsat, co cítí, a podobně. Nový přístroj, který stojí zhruba 800 tisíc korun, už vyzkoušelo prvních několik pacientů.