VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Internet pomáhá nemocnici zachraňovat lidské životy

Kolín/ Na základě rychlého přenosu dat dochází například k přesným operacím

28.4.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Michal Bílek

Boj o lidský život se rozbíhá na plné obrátky. Tentokrát se jedná o mladou ženu. Je jí dvaatřicet let. Každý z lékařů a sester tuší, že nejde „jen“ o jednoho lidského tvora, ale v pacientce vidí také mámu od malých dětí, dceru, o jejíž život v tuto chvíli prosí rodiče u těch nejvyšších mocností. Zdravotníci ji překládají do vrtulníku, který ji s těžkým spontánně, bez předchozího úrazu vzniklým krvácením do mozku odváží na specializované pracoviště do pražské nemocnice Na Homolce. Už v ten samý okamžik má tamní chirurg před očima snímky ženina mozku, pořízené v kolínské nemocnici. Ví tedy přesně, kde je problém. Žádné převážení snímků či disket v sanitě. Ve chvíli, kdy nosítka s pacientkou uhání od vrtulníku na operační sál, má už lékař jasno a může začít okamžitě konat. Neztratí ani vteřinu z těch, které mají v podobných chvílích do slova a do písmene cenu života.
Od dokončení stavby centrálních operačních sálů v Oblastní nemocnici Kolín se podařilo uvést do provozu efektivně fungující systém vzniku a přenosu digitálních informací, obrazových dat, a to jak po vlastní nemocnici, tak i mezi ní a dalšími zdravotnickými zařízeními. Od místa vzniku, což jsou rentgenová pracoviště, magnetická rezonance, počítačový tomograf, až k uživatelům, kterými jsou lékaři na operačním sále a jednotlivých odborných odděleních kolínské nemocnice, putují data rychlostí blesku. Obří přínos to znamená u operačních sálů, kdy operující lékař má informace okamžitě k dispozici, aniž by musel složitě řešit dopravu upravených či neupravených snímků na operační sál či jejich vyhledávání v archivu. Během několika vteřin si je může vyzvednout přímo ze sálu. Dalším pokrokem je komunikace s praktickými specializovanými lékaři mimo nemocnici, tak, aby měli dostupné nejen popisy snímků, ale i snímky samotné, a to v okamžiku jejich pořízení.
Novinkou je v kolínské nemocnici e-PACS. „Spočívá v přenosu digitalizovaných dat chráněným způsobem na dálku, a to do jednotlivých center, s nimiž spolupracujeme. Příkladem může být nemocnice Na Homolce nebo Na Vinohradech,“ vysvětluje ředitel nemocnice Luděk Rubáš. Hned za první týden, kdy se systém rychlého přenosu dat pomocí internetu používá, byl využit už pro 12 pacientů. „Ve dvou případech se jednalo o akutní, život zachraňující operace, které proběhly přesně právě díky rychlému přenosu dat. Ve chvíli, kdy byl pacient s těžkým krvácením do mozku převážen na neurochirurgické pracoviště nemocnice Na Vinohradech, tamní chirurgové už měli k dispozici přesné snímky s lokalizací krvácení, díky čemuž mohla být operace úspěšná. Jednalo se o jednašedesátiletého muže s těžkým úrazem hlavy s krvácením do dutiny lebeční,“ upřesnil ředitel Rubáš s tím, že v druhém případě se jednalo o již zmíněnou dvaatřicetiletou ženu, u níž vzniklo spontánní neúrazové krvácení do mozku. I zde na základě přenosu dat došlo k přesné zachraňující operaci na Homolce.
Další rozvoj celého systému počítá se spoluprací s dalšími nemocnicemi v okolí, systém by se měl propojit třeba s nemocnicí v Čáslavi, Nymburce a dalšími, bude samozřejmě záležet i na jejich zájmu o spolupráci.
Informatika a řízení přenosu dat bylo také jedním z témat nedávné odborné celorepublikové konference, kterou Oblastní nemocnice Kolín pořádala. „Na začátku byl v nemocnici sice fungující systém, ale využitelný jen na pár činností. Dnes funguje internet, intranet, digitalizovaný přenos dat, informační systém, který poskytuje přesné informace o chodu nemocnice, pohybu pacientů, jejich zdravotním stavu i o ekonomice zařízení,“ popsal ředitel. Systém funguje do té míry, že se kolínská nemocnice stala jakýmsi lídrem, kam jiné středočeské nemocnice přijíždí na zkušenou. Ředitelka fakultní nemocnice v Plzni zjistila, že informační systém obou nemocnic je prakticky stejný, přičemž plzeňská nemocnice je pětkrát větší. Zároveň je kolínská nemocnice v čele procesů, které se v současné době ve zdravotnictví dějí, tedy transformace nemocnic, privatizace. „Politiku Středočeského kraje ve zdravotnictví podporujeme a Středočeský kraj podporuje nás,“ řekl Luděk Rubáš. Dvoudenní konference nebyla poslední, zahájila nejspíš novou tradici. Letos by se měly konat ještě dvě. Jedna zaměřená na téma diagnostiky, druhá na téma moderních metod léčby v kolínské nemocnici.

Autor: Jana Martinková

28.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 28 000 Kč

Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají Řidič/ka autobusu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: První kontakt: , Zeman Vladimír Ing., tel.: 321 717 027, 602 352 977,, e-mailem: vladimir.zeman@oad.cz,, osobně: v sídle firmy Polepská 867, Kolín., , Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné., , Požadujeme: , - ŘP skupiny D + profesní průkaz, - trestní bezúhonnost, psychotesty, - český jazyk - komunikace, , Zaměstnanecké výhody: , - stravenky, - garantovaný výplatní termín, - smlouva na dobu neurčitou, - příspěvky na důchodové připojištění, - jízdní výhody i pro rodinné příslušníky, , Pracovní doba: dle rozpisu autobusových linek, možnost zkráceného pracovního úvazku.. Pracoviště: Okresní autobusová doprava kolín, s.r.o., Polepská, č.p. 867, 280 02 Kolín 2. Informace: Vladimír Zeman, +420 321 717 027.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 28 000 Kč

Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají Řidič/ka autobusu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: První kontakt:, Mukařovský Karel, tel.: 602 309 418, , e-mail: karel.mukarovsky@oad.cz., , Vhodné i pro osoby zdravotně znevýhodněné., , Požadujeme: , - ŘP skupiny D + profesní průkaz, - trestní bezúhonnost, psychotesty, - český jazyk - komunikace., , Zaměstnanecké výhody: , - stravenky, - garantovaný výplatní termín, - smlouva na dobu neurčitou, - příspěvky na důchodové připojištění, - jízdní výhody i pro rodinné příslušníky., , Pracovní doba: dle rozpisu autobusových linek, možnost zkráceného pracovního úvazku.. Pracoviště: Okresní autobusová doprava kolín, s.r.o. - provoz český brod, Za Drahou, č.p. 171, 282 01 Český Brod. Informace: Karel Mukařovský, +420 602 309 418.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Ostatní specialisté v oblasti zemědělství Terénní 22 500 Kč

Ostatní specialisté v oblasti zemědělství Terénní inspektor, odborný rada. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22500 kč, mzda max. 33830 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt:, e-mail: kariera@szif.cz, , Náplň práce:, Terénní inspektor provádí podle stanovených postupů kontroly na místě u žadatelů o dotace EU. Především se jedná o kontrolní činnost v terénu při ověřování dodržování dotačních podmínek u žadatelů zemědělských dotací a následné zpracování kontrolních zjištění, práci s měřicí technikou GPS a mapami a přímý kontakt se žadateli., , Požadujeme:, - vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu, - řidičský průkaz skupiny B., , Další informace:, - termín pro podání žádostí: do 25. 5. 2018, - způsob přihlášení do výběrového řízení:, https://www.szif.cz/cs/kariera?portalAction=detail&kon=00000545#konkurz_detail., , Zaměstnanecké výhody:, - systemizovaná platová třída 12., zařazení podle nařízení vlády č. 304/2014 Sb. ve znění, pozdějších předpisů, - služební poměr na dobu určitou (do 31.12.2023), - 25 dní dovolené + 5 dní zdravotního volna navíc, - další placené překážky v práci pro státní zaměstnance (např. 1 den na vyřízení osobních, záležitostí), - stravenky v hodnotě 100 Kč/odpracovaný den, - pružná služební doba, - přátelský a inspirativní tým odborníků, - možnost profesního růstu (osobní vzdělávání pomocí individuálních vzdělávacích programů), - mobilní telefon s neomezeným voláním a SMS včetně 1,5 GB internetu.. Pracoviště: Státní zemědělský intervenční fond - kolín, Karlovo náměstí, č.p. 44, 280 02 Kolín 2. Informace: Tereza Kašparová, .

Výroba - Výroba Ruční balič 12 800 Kč

Ruční baliči Operátoři výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč, mzda max. 24300 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: První kontakt:, Lukeš Milan, tel.: 739 350 384, po - pá 8 - 15:30 hod, e-mail: lukes@buttner.cz,, osobně: 8:30 - 15 hod, Tuchorazská 1347, Český Brod., , Náplň práce:, jednoduchá manuální práce s drobnými díly, čištění, polepování, etiketování, balení. , Práce vhodná i pro ženy., , Požadavky:, odpovědnost, samostatnost, zručnost,, dobrý zdravotní stav, hlavně zrak., , Pracovní doba:, práce i na dvě směny. , ranní 6 -14.15 hod, odpolední 14.15 - 22.30hod., , Zaměstnanecké výhody:, výkonostní bonus až 6000 Kč/měsíc, docházkový bonus až 3.000 Kč/měsíc.. Pracoviště: Büttner s.r.o., Tuchorazská, č.p. 1347, 282 01 Český Brod. Informace: Milan Lukeš, +420 739 350 384.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sokolský slet, ilustrační foto.

Ochutnávku XVI. všesokolského sletu uvidíte v neděli v Brandýse

Až do neděle potrvá na lyském výstavišti Natura Viva.
42

Myslivci, rybáři a včelaři se sešli na výstavě. Začala Natura Viva

Cestování veřejnou dopravou s Lítačkou se brzy obejde i bez karty Lítačka

Střední Čechy – Ubrat ze svých peněženek jednu kartu budou mít od léta možnost lidé, kteří pravidelně cestují spoji zařazenými do systému Pražské integrované dopravy. Přestane totiž platit, že elektronické předplatní kupony se nahrávají na kartu speciálně k tomu určenou – přičemž opencard (jejíž historie zaměstnala politiky, policii i soudy) nahradila Lítačka.

OBRAZEM: Nejlepší fotografie z víkendových akcí

Střední Čechy /ANKETA/ - Prohlédněte si nejpovedenější snímky našich fotografů pořízené během uplynulého víkendu.

Nahá žena se koupala ve fontáně. Po policistech házela oblečení

Kolín – Pozdvižení na Karlově náměstí způsobila v úterý těsně před polednem žena, která se jala osvěžit ve fontáně v rouše Evině. Na místo se sjely osádky záchranné služby, městské i státní policie.

Hlasujte pro Miss Polabí! Představujeme finalistky

Nymbursko /ANKETA/ – Představujeme čtenářům deset nejsympatičtějších, nejšikovnějších a nejhezčích finalistek Miss Polabí 2018, které se utkají ve finálovém večeru v poděbradském divadle Na Kovárně v neděli 10. června od 17 hodin.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT